“Geçmiş Olmadan Her Şey Beyhude”: Belarus Şarkısını Yayınladı

2020’den bu yana iç siyasetiyle gündemde olan Belarus, bu sene Eurovision şarkısını en geç açıklayan ülkelerden biri oldu. Belarus, Galasy ZMesta isimli ekibin seslendirdiği “Ya Nauchu Tebya” (Sana Öğreteceğim) isimli şarkıyla bu senenin Eurovision Şarkı Yarışması’nda boy gösterecek.

Şarkı hem ismi hem de sözleri sebebiyle Lukaşenko rejimi tarafından bilhassa seçilip seçilmediği tartışmalarına konu oldu. “Geçmiş olmadan her şey beyhude / yalnızca bana itaat et” gibi sözleri içinde barındıran şarkının hangi kasıtla kaleme alındığı henüz belirsizliğini koruyor.

BELARUS’TA NELER OLUYOR?

Tam 26 yıldır görev başında olan Lukaşenko’nun 2020 yılında gerçekleşen seçime hile karıştırarak kazandığı ve seçim komisyonunun Lukaşenko lehine karar aldığı iddialarının üzerine ülkedeki yüz binlerce Lukaşenko muhalifi vatandaş eylemlerine aylardır devam ediyor. Zorlu hava şartlarına dahi aldırış etmeyen eylemcilerin orantısız güç kullanılmak suretiyle göz altına alındığı görüntüler sık sık sosyal medyaya aksediyor.

EBU’nun iç tüzüğünün gerektirdiği üzere Eurovision Şarkı Yarışması’nda siyasi bir şarkının yer alması mümkün değil. Belarus’un şarkısının kimi hedef aldığı henüz belli olmasa da önümüzdeki günlerde EBU’nun Belarus’a dair harekete geçmesi söz konusu.

Peki sizce neler olacak? Belarus diskalifiye edilecek mi?

Fotoğraf: https://violavoncramon.eu/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s