Özel Dosya: Eurovision Sihirli Sirk Yarışması

Eurovision ve sirk ikilisi, kulağa garip geliyor olabilir. Ancak bu yarışma, çok uzakta değil; henüz 2012 yılına kadar EBU tarafından yapılan ve Eurovision ailesinde bulunan resmi bir yarışmaydı!

Eurovision Magic Circus Show, 6 ile 15 yaş arasındaki çocukların yer aldığı 2010 ve 2012 yılları arasında düzenlenen uluslararası bir sirk yarışmasıydı. Yarışma ilk olarak İsviçreli yayıncı RTS tarafından düzenlendi ve Chêne Bougeries kentinde Circus Pajazzo’nun sirk çadırında yapıldı.

Gösteri ilk olarak Mayıs 2009’da RTS ve Damien Otte tarafından Eurovision ve EBU’nun bulunduğu bir TV kongresinde sunuldu. Etkinliğin tanıtımı, 2010 yılının ilkbaharında, resmi olarak Ekim 2010’da başlayan yarışma ile başladı. EBU, yarışmanın yapılacağı yıl gösteriyi şu şekilde açıkladı:

Her yılın sonunda özellikle yılbaşı sezonunda yayınlanacak bir eğlence programı tasarlıyoruz. Çeşitli Avrupa ülkelerinden özel sirk yeteneklerine sahip çocukları içeren, çeşitli sirk gösterilerinin zengin bir karışımı olacak. Katılan her resmi TV kanalı, sirk okullarından çocuklar için bir ulusal seçim düzenliyor ve ülke başına o ülkeyi temsil edecek üç gösteri seçiliyor. Öğretmenlerinin veya koçlarının yardımıyla bu gösterilerde sergilenecek performanslarını tek tek veya birlikte hazırlıyorlar.

Yarışmanın büyük finalinde ülkeler bu ekiplerce temsil ediliyor. Meşhur 12 puanlık oylama yapılıyor.

Yarışmalar

Yarışmanın ilk yılında 6 ülkeden toplam 18 performans gerçekleştirildi.

  • Belçika – VRT
  • Fransa – Fransa 3
  • Hollanda – TROS
  • Portekiz – RTP
  • Rusya – RTR
  • İsviçre – RTS

Yarışmaya katılmamalarına rağmen Beyaz Rusya (BTRC), Kanada (TV5), İtalya (Rai), Slovenya (RTVSLO), ve Ukrayna (NTU), yarışmayı yayınladı.

Yarışmaya 2011 yılında Ukrayna dahil olurken, yarışmanın son kez yapıldığı 2012 yılında ise Ermenistan, Bulgaristan ve İrlanda yarışmaya dahil oldu.

Yarışma, 2012 yılından sonra ise ev sahibi ülke bulunamaması ve katılımcı ülkelerin düşük ilgisi nedeniyle rafa kaldırıldı.

Kim bilir, belki de çok az kişinin bildiği bu yarışma, bir gün yeniden yapılır?

İzlemek isteyenler için 2011 yılının yarışması burada:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s