Özel Dosya: Yetenek Sizsiniz Eurovision

ESChalley olarak, Eurovision ailesinin bilinmeyen veya az bilinen yarışmalarına, özel serimizde göz atmaya devam ediyoruz. Bu bölümde, yetenek yarışmalarının dünyada tavan yaptığı 2000’li yılların sonuna geri dönüyoruz ve “Yetenek Sizsiniz: Eurovision” programına dalıyoruz.

Yetenek Sizsiniz: Eurovision, 2007 sonunda “Eurovision” markasının altıncı spin-off yarışması olarak lanse edildi. Yarışma, üç büyük yarışmayı; Eurovision Şarkı Yarışması, Junior Eurovision Şarkı Yarışması ve yakın zamanda başlayan Eurovision Dans Yarışması’nın adımlarını takip edecekti.

  • Ev Sahibi Ülke – Rusya
  • Tarih – 2009
  • Yer – Bilinmeyen
  • Sunucu – Bilinmeyen
  • Yarışan Ülkeler – Belçika, Hollanda, Rusya, Türkiye (muhtemel), Yunanistan (muhtemel), Birleşik Krallık (muhtemel), İsveç (muhtemel)

Yarışmanın tanıtımına göre, rekabetçi çizgilerle düzenlenen ve Eurovision markasının en güçlü unsurlarını içeren bu pan-Avrupa etkinliğinde; katılımcılar nereden olurlarsa olsunlar en iyi, en benzersiz ve şaşırtıcı yetenekleri sergileyeceklerdi.

Ülke sayısına göre, bir ülkeyi birden fazla performans temsil edebilecekti. Format, dil engellerini aşmak için genel olarak sözlü olmayan performanslara öncelik verecekti. Yarışmada ülkeleri temsil edecek kişiler, yeteneklerini EBU denetimindeki genel bir web sitesinde, ülkenin resmi devlet televizyonlarının erişebileceği bir platforma yükleyecekti. Veya resmi kanallar, ülkedeki mevcut resmi onaylı yetenek yarışmalarının ilk üçünü, ülkeyi temsil etmek için seçebilecekti.

Yarışma, hem İngilizce hem de Fransızca olarak sunulan iki saatlik bir prodüksiyon olacaktı. Yarışmanın sonunda ülkeler, tıpkı Eurovision Şarkı Yarışması’nda olduğu gibi meşhur 12 puanlık sistemle birbirini oylayabilecekti.

Yarışma, ilk iki ülkenin katılma niyetlerini resmi olarak teyit etmesiyle gelişti; Hollanda (NPO) ve Rusya (Channel1), katılımını resmi olarak onaylayan ilk iki ülke oldu. EBU, bu yarışmayla birlikte Avrupa çapında bir çevrimiçi seçim sürecini ilk kez uygulayacaktı, Yarışmaya resmi katılımı onaylanmasa da, kaynaklar Türkiye (muhtemel), Yunanistan (muhtemel), Birleşik Krallık (muhtemel) ve İsveç’in de (muhtemel) yarışmayla yakından ilgilendiğini söyledi.

Hatırlanacağı üzere o dönem, yetenek yarışmaları Türkiye’de de oldukça popülerdi. TRT, o dönem kendisi böyle bir yarışma düzenlemese de; yarışmada derece alan adaylara teklif götürerek bir iç seçim gerçekleştirebilecekti.

Çalışmalar 2008 yılı sonunda hız kazandı ve bir ev sahibi bulundu. 2008 Eurovision Şarkı Yarışması’nı kazanan Rusya, 2009 Eurovision Şarkı Yarışması’nın yanında 2009 Yetenek Sizsiniz:Eurovision’a da ev sahipliği yapacaktı.

Süreç hızla ilerlerken bir anda programla ilgili tüm çalışmalara ara verildi. Rusya’nın 2009 yılı için yüksek miktarlarda para harcaması, EBU’nun 2008 sonu yaşadığı mali kriz, yetenek yarışmasının rafa kaldırılmasına neden oldu. Buna neden olan bir diğer sebep ise, ülkelerin yarışma konusundaki çekinceleri ve performansların dil sorununu nasıl aşılacağı ile ilgili kaygılarıydı.

Yarışma, planlandığı gibi 2009 yılında yapılamadı ve yarışma ile ilgili 2008 yılından bu yana herhangi bir bilgi yayınlanmadı. Belki de Yetenek Sizsiniz: Eurovision, bir gün karşımıza çıkmak üzere bir yerlerde bekliyordur?

Serimizin ilerleyen bölümlerinde, gizli kalan Eurovision yarışmalarını paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s