SON DAKİKA! 2023 Eurovision Birleşik Krallık’ta Gerçekleşecek

Eurovision’un bu seneki kazananı Ukrayna, önümüzdeki sene yarışmaya ev sahipliği yapamayacak. Avrupa Yayın Birliği bunun yerine yarışmada ikinci olan Birleşik Krallık ile ev sahipliği konusunda görüşmeler yapıldığını duyurdu.

Avrupa Yayın Birliği EBU tarafından yapılan açıklamaya göre Ukrayna’nın ulusal kanalı UA:PBC’nin 2023 mayısa kadar gerekli güvenlik kriterlerini sağlayamayacağına kanaat getirildi ve yarışmanın Birleşik Krallık’ta düzenlenmesine karar verildi.

Mayıs ayında Eurovision Şarkı Yarışması’nıkazanmalarının ardından, daha önce 2017 ve 2005 yıllarında etkinliği düzenleyen Ukrayna’nın kamu yayıncısı UA:PBC ile gelecek yılki yarışmaya ev sahipliği yapma seçenekleri masaya yatırıldı.

Eurovision Şarkı Yarışması’nın galibinin ertesi yıl yarışmaya ev sahipliği yapmasının bir gelenek olmasıyla birlikte, etkinliğin düzenlenebilirliğinin sağlanması ve halk dahil tüm paydaşların güvenliğinin sağlanması da dahil olmak üzere belirli kriterlerin sağlanması bu geleneğin bir parçasıdır.

Bu yılın kazananı olan Ukrayna’nın, Rusya’nın işgalinden bu yana devam eden savaş halinde olması göz önüne alındığında, EBU hem UA:PBC hem de güvenlik ve güvenlik konuları dahil olmak üzere üçüncü taraf uzmanlarla eksiksiz bir değerlendirme ve fizibilite çalışması yürütmek için zaman ayırdı.

Eurovision Şarkı Yarışması, binlerce kişinin etkinlik üzerinde çalıştığı ve katıldığı, 12 aylık hazırlık süresi gereken dünyanın en karmaşık TV prodüksiyonlarından biridir.

Objektif analizin ardından, ESC’nin yönetim kurulu olan Referans Grubu, mevcut koşullar göz önüne alındığında, bir yayıncının Eurovision Şarkı Yarışması’na ESC Kuralları uyarınca ev sahipliği yapması, düzenlemesi ve üretmesi için gereken güvenlik ve işletim garantilerinin sağlanamayacağı sonucuna derin bir üzüntüyle karar verdi.

EBU, Kalush Orchestra’nın 14 Mayıs’ta Torino’da kazandığı zaferden bu yana geçen haftalarda tüm senaryoları uygulama konusundaki yürekten işbirliği ve bağlılıkları için UA:PBC’ye teşekkür eder ve gelecek yılki Yarışmanın Ukrayna’da yapılamayacağı konusundaki üzüntülerini ve hayal kırıklıklarını paylaşır.

EBU, işgalden bu yana çok çeşitli alanlarda UA:PBC’yi destekliyor. UA:PBC’nin Ukraynalılara sağladığı vazgeçilmez hizmeti sürdürebilmesi için bu desteğin devam etmesini sağlayacağız.

Bu kararın bir sonucu olarak, kurallara uygun olarak ve etkinliğin sürekliliğini sağlamak için EBU, 2023 Eurovision Şarkı Yarışması’na Birleşik Krallık’ta ev sahipliği yapmak için bu yıl yarışmada ikinci olan BBC ile görüşmelere başlayacak.

Ukrayna’nın galibiyetinin gelecek yılki şovlara yansımasını istiyoruz. Bu, nihai ev sahipleriyle yaptığımız görüşmelerde bizim için bir öncelik olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s