EBU’dan Siber Zorbalık Açıklaması; “Yasal Yollara Başvuracağız”

Olaylı başlayan 2022 Eurovision prova haftasında Avrupa Yayın Birliği EBU, siber zorbalığa karşı açıklama yapmak zorunda kaldı.

Önce sahnenin bozulması, ülkelerin sahnelerinden memnun kalmaması ve hatta görevinden istifa eden bir EBU çalışanının olması sonrası EBU, sanatçılara ve çalışanlara karşı “siber zorbalıkta bulunulduğunu” belirtti ve bu kişilere karşı yaptırım uygulanacağını duyurdu.

“Her türlü ayrımcılığı şiddetle kınıyoruz ve bu yılki şovu üretmek için çalışanlara ve çalışanların kişisel sosyal medya hesaplarına yönelik ciddi düzeydeki siber zorbalık karşısında dehşete düşüyoruz. İstismarcı davranışta sınırı aşan herkes derhal engellenecek ve rapor edilecektir ve ciddi durumlarda, bu kişileri ilgili yerel makamlara bildirmek için sosyal medya ortaklarımızla birlikte çalışacağız. Eurovision Şarkı Yarışması’na duyulan tutkunun ve sevginin derinlere indiğini ve EBU’nun konuşma özgürlüğünü teşvik ettiğini anlıyoruz, ancak sanatçılarımız, ekibimiz ve gönüllülerimiz çalışmalarını istismar, tehdit ve taciz olmadan gerçekleştirebilmelidir. Eurovision Şarkı Yarışması birlik oluşturmak için oluşturuldu. Yarışmanın değerleri kapsayıcılık, evrensellik ve müzik aracılığıyla çeşitliliği kutlamaktır. Çevrimiçi takipçilerimizi ve bu yılki yarışmaya katılan sanatçıların hayranlarını, bu değerlere ve etkinliğe katılan herkese saygı duymaya ve bu yılki şovu medeni ve saygılı bir şekilde eleştirmeye davet ediyoruz.”

Ev sahibi yayıncı İtalyan RAI kanalı da sahnenin bozulması ile alakalı eleştirilerin “aşırıya kaçtığını” söylemiş ve bir açıklamada bulunmuştu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s