EBU’dan Resmi Açıklama: “Çok Üzgünüz”

Avrupa Yayın Birliği ve RAI, akredite basın çalışanlarına yaptığı açıklamada meydana gelen sahne arızası ile ilgili özür diledi ve ek bilgiler verdi.

Sorun, bu yıl sahnedeki ana unsurdan kaynaklandı. Yani mevcut plana göre 360 derece dönebilmesi gereken büyük bir metal güneş konstrüksiyonu, maalesef işlevini yerine getiremiyor.

Sahnenin büyük dönüş unsuru olan ‘kinetik güneş’ istendiği gibi çalışmıyor ve İtalyan yayıncı kuruluşu RAI, bu durumu büyük final şovundan önce düzeltmek için zamanının olmayacağını duyurdu.

“Kinetik Güneş” birbirinden bağımsız olarak dönebilmesi gereken yedi ayrı diskten oluşuyor, ancak bu teknolojinin arkasındaki teknik ne yazıkki planlandığı gibi çalışmıyor.

Torino’daki teknik testler sırasında, üretim ekibi, farklı performanslar arasındaki süre içinde “güneşin” farklı pozisyonlara ayarlanmasının ne kadar sürdüğü konusunda zorluklar yaşadı. Son ana kadar bu sorunların çözüleceğine inandılar. Ancak son yaşanan durumla birlikte, bu teknik imkansız hale geldi.

EBU, sunucu RAI ile birlikte, tüm katılımcı ülkeler için adil bir rekabet sağlamak için güneşin 40 şarkının tamamı boyunca aynı konumda kalmasına karar verdi. Konuyla ilgili daha fazla açıklama talep edilmemesi rica olunur.

Avrupa Yayın Birliği

Sahnenin nasıl düzeltileceği, yayın esnasında nasıl kullanılacağı ise bilinmiyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s