Avrupa Yayın Birliği Rusya’yı Eurovision’dan Diskalifiye Etti

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi üzerine Avrupa Yayın Birliği (EBU) Rusya’nın 2022 Eurovision’da yarışmayacağını duyurdu.

Ukrayna’nın Rusya tarafından işgale uğramasından sonra UEFA ve Formula 1 gibi uluslararası organizasyonlar Rusya’yı izole etmek adına yarışmalardan ihraç edilmesine karar verdi. Ukrayna’nın ulusal kanalı Suspilne ise aynı çağrıyı Avrupa Yayın Birliği’ne yapsa da cevap olarak “EBU apolitik bir kurumdur ve Eurovision ülkelerin birleşmesi için vardır.” açıklamasını almıştı.

Başta İskandinav ülkeleri olmak üzere Baltık ülkeleriyle birlikte Batı Avrupa’daki ulusal kanallar EBU’nun bu yanıtına tepki gösterdi. EBU ise Rusya’nın 2022 Eurovision’da yarışmayacağını duyurdu.

Avrupa Yayın Birliği (EBU), bu yılki Eurovision Şarkı Yarışması’na hiçbir Rus sanatçının katılmayacağını duyurdu.

EBU Yönetim Kurulu, Eurovision Şarkı Yarışması’nın yönetim organı Referans Grubu tarafından bugün erken saatlerde, etkinliğin kurallarına ve EBU’nun değerlerine dayalı olarak yapılan bir tavsiyey üzerine karar verdi.

Referans Grubu tavsiyesi, EBU Televizyon Komitesi tarafından da desteklendi.

Karar, Ukrayna’daki benzeri görülmemiş krizin ışığında, bu yılki Yarışmaya bir Rus katılımının dahil edilmesinin rekabeti itibarsızlaştıracağı endişesini yansıtıyor.

Bu kararı vermeden önce EBU, üyeleri arasında geniş çaplı istişarelerde bulunmak için uzun süre harcadı.

EBU, kendini kamu hizmetinin değerlerini korumaya adamış yayıncıların apolitik bir üyesidir.

Uluslararası anlayışı teşvik eden, izleyicileri bir araya getiren, müzik aracılığıyla çeşitliliği kutlayan ve Avrupa’yı tek bir sahnede birleştiren kültürel bir yarışmanın değerlerini korumaya kendimizi adadık.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s