Festival di Sanremo Şarkılarıyla İlgili İlk İzlenimler

Herkese merhaba! Okumakta olduğunuz bu yazı Festival di Sanremo’da en kritik aşamalardan birini anlatıyor. Gazeteciler ilk kez şarkıları dinlediler ve yorumlarını bizlerle paylaştılar. Bunlar tabii ki gazetecilerin kişisel zevklerini yansıtıyor olsa da en azından şarkılarla ilgili ne beklememiz gerektiğini bilmemiz açısından ve kafamızda bir şeyler canlanmasını sağladığından ötürü ben bu yorumları hep önemsiyorum. Daha objektif olmasını sağlamak adına pek çok kişinin yorumunu birleştirip özetledim. Gazeteciler hangi şarkı hakkında ne söylemiş göz atmadan önce ilginç bulduğum bir istatistiği sizinle paylaşmak istiyorum: Söz yazarları arasında iki isim özellikle öne çıkıyor. 2021’in en çok dinlenen parçalarından Malibu’nun 20 yaşındaki söz yazarı Alessandro La Cava,tam dört şarkının ekibinde yer alıyor. (Bu arada Malibu bu yılki yarışmacılardan Sangiovanni’ye ait bir parça.) Ayrıca Jovanotti, Cesare Cremonini, Elisa, Achille Lauro, Fedez, Fabri Fibra gibi pek çok ismin hit parçalarında imzası bulunan Davide Petrella da bu yıl dört şarkının ekibinde yer alıyor. (The Kolors’un Frida parçasının söz yazarı olduğunu da hatırlatmak isterim.)

EMMA – “OGNI VOLTA È COSÌ” – (Davide Petrella, Emma Marrone)

2012’de Non è l’inferno ile birinci olmasından tam 10 yıl sonra Emma, Festival’e yine bir power ballad ile geri döndü. Geçmişten bahseden bir aşk şarkısı olduğu söyleniyor. Ve bizler için bir sürpriz var: Orkestra şefi Francesca Michielin olacak!

MASSIMO RANIERI – “LETTERA DI LÀ DEL MARE” – (Fabio Ilaqua)

1971 ve 1973 İtalya Eurovision temsilcisi Massimo Ranieri yıllar sonra tekrar Festival’e döndü. Sonuncusu 1997’de olmak üzere Sanremo’da toplam altı kez yarıştı. Şarkısında vapurla Amerika’ya giden bir göçmeni anlatıyor. Bol bol piyano ve keman duyacağımız bir ballad.

SANGIOVANNI – “FARFALLE” – (Sangiovanni, Alessandro La Cava)

19 yaşındaki genç şarkıcı İtalya dışında da oldukça fazla dinlenen hit parçalar çıkaran Merk & Kremont ekibiyle çalışmış. Biraz 90’ları hatırlatıyormuş,şarkıcının Malibu parçasına da benziyormuş. Şarkı, bazı kısımlarda yerini tamamen enstrümanlara bırakıyormuş ve toksik olmayan ilişkiler&ilişkilerde özgürlük gibi konuları işliyor. Bazı gazeteciler şarkının sözlerini belli bir yaşın üzerindeki izleyicilerin anlayamayacağını düşünerek bununla dalga geçmiş 😀 Daha genç izleyicilere hitap edecek ve radyolarda tutacak uptempo bir parça bekleyebiliriz.

IVA ZANICCHI – “VOGLIO AMARTI” – (Emilio Di Stefano)

1969 Eurovision temsilcisi ve Festival’in en çok kazanan kadın yarışmacısı -10 katılımından 3’ü yarışmayı kazandı,bunu başarabilen tek sanatçı!- Iva Zanicchi uzun bir aradan sonra geri döndü,kendisinin çok başarılı bir müzik kariyeri var. Geçen seneki Orietta Berti etkisi yaratılmaya çalışılmış. Şarkıda 80’ler gitar solosu var,epey retro bir aşk şarkısı. Hatta bir gazeteci parçayı “yılın retro-cringe kotasını dolduran şarkı” olarak tanımlamış. 😀

ACHILLE LAURO – “DOMENICA” – (Achille Lauro, Simon Pietro Manzari, Davide Petrella)

Teknik olarak Achille Lauro’nun yarışmaya arka arkaya 4. katılımı diyebiliriz çünkü 2019’da Rolls Royce ve 2020’de Me ne frego ile yarışırken,2021’de de her gece konuk olarak kendisini sahnede izledik. Festival’in aykırı çocuğu Achille Lauro,kimilerinin çok sevdiği kimilerinin ise fazla marjinal bulduğu bir tip. Şarkıyı dinleyen herkesin ortak yorumu parçanın oldukça Rolls Royce’a benzediği. Rolls Royce’un daha pop versiyonu gibi düşünebiliriz. Sanatçının kendini tekrar etmesi biraz can sıkıcı görünüyor fakat her zamanki gibi şok edici bir performans sunacağı yönünde bir beklenti de var. Kendisine sahnede bir Gospel korosunun eşlik edeceği söyleniyor.

AKA7EVEN – “PERFETTA COSÌ” – (Aka7even, Vincenzo Colella)

Sanremo’da ilk kez göreceğimiz bir rap müzisyeni. Dans ve eşlik etmek isteyeceğimiz türden modern bir parçayla yarışıyor. İlk dinlemede seyirciyi -daha doğrusu genç izleyicileri- yakalayacak,radyolarda tutacak bir parça olduğu söyleniyor.

NOEMI – “TI AMO NON LO SO DIRE” – (Alessandro Mahmoud, Alessandro La Cava)

Tam 7. kez yarışmada yer alacak olan Noemi bakalım bu sefer şeytanın bacağını kırabilecek mi? 2012’de Fabrizio Moro imzalı şarkısıyla üçüncü olduğu anlar zirveye en çok yaklaştığı anlardı,hatta kimilerine göre gönüllerin birincisi oldu. Geçen sene aldığı dereceyle hayal kırıklığı yaratsa da her zaman Festival’in merak edilen katılımcılarından olmuştur. Benim en çok ilgimi çeken pek iç açıcı bir derece almamasına rağmen bu yıl da geçen seneki ekibi tercih etmesi oldu. Ama gazetecilerin söylediğine göre tam olarak Noemi tarzı bir parça değilmiş. Pop ballad tarzında denebilir,nakarat kısmındaki perküsyon Florence and the Machine’i anımsatıyormuş. Bildiğiniz üzere Mahmood&Dardust parçası.

MICHELE BRAVI – “INVERNO DEI FIORI” – (Michele Bravi, Cheope, Alex Andrea Raige Vella)

2013’te X Factor yarışmasını kazanan genç yetenek Michele Bravi, Sanremo’da ilk kez 2017 yılında yarıştı ve Festival’i unutulmaz bir parçayla 4. sırada tamamladı. Bu seneki şarkısı hakkında birbirine zıt yorumlar var. Bu sefer düşük başlayıp ilerledikçe yükselen uptempo bir parçayla katıldığı söyleniyor. Bazıları nakaratı akılda kalıcı bulmuş,bazıları ise aksine akılda kalıcı olmadığını düşünüyor. Parça bir miktar hayal kırıklığına uğratmış gibi görünüyor fakat aslında güçlü olabilecek bir isimdi. Geçirdiği talihsiz bir kazada birinin ölümüne sebep olmasından sonra uzun süre ekranlardan uzak kalmıştı. O yüzden bu parça bir geri dönüş parçası olarak da önemli.

GIANNI MORANDI – “APRI TUTTE LE PORTE” – (Lorenzo Jovanotti)

1970 Eurovision temsilcisi Gianni Morandi’yi,müzik kariyerinin 60. yılında ve ilk Sanremo katılımından 50 yıl sonra tekrar Teatro d’Ariston’da yarışmacı olarak izleyeceğiz. Eski birincilerden olduğunu da not düşmek lazım. Ayrıca kendisi Sanremo’da sadece yarışmacı olarak yer almış biri değil,yakın zamanda konuk olarak yer aldı,2011 ve 2012’de ise sunuculardan biriydi. Şarkısının Jovanotti’ye ait olduğunu görünce yorumlara pek bakma gereği duymadım açıkçası. Çok keyifli,uptempo ve kendisinin L’Allegria şarkısına benzeyen bir parça olduğu söyleniyor. Gayet iyi yorumlar almış.

ANA MENA – “DUECENTOMILA ORE” – (Rocco Hunt)

Bu yıl Festival’deki tek yabancı şarkıcı olan genç şarkıcı Ana Mena aslen İspanyol. Peki İtalya ile ne alakası var diyecek olursanız kendisi İtalya’da ünlü rap müzisyenleri Fred de Palma ve Rocco Hunt ile yaptığı düetlerle tanınıyor. Bu parçaların yaz hiti olmasından sonra İtalya’daki neredeyse tüm müzik festivallerinde sahne aldı. Sanremo parçası da Ana Mena için Rocco Hunt tarafından yazılmış,o yüzden hiç de şaşırtıcı olmayan bir şekilde parçanın Latin pop tarzda,tam bir yaz şarkısı olduğunu söylüyorlar. Ana Mena’nın ilginç bir kariyeri var,yeri gelmişken ona da değinmek istiyorum: Kendisi sadece şarkıcı değil aynı zamanda oyuncu ve Pedro Almodóvar‘ın ünlü The Skin I Live In filminde küçük bir rolü var,gördüğümde çok şaşırmıştım.

ELISA – “O FORSE SEI TU” – (Elisa Toffoli, Davide Petrella)

Şimdi sıra benim eeeen çok dikkat çekmek istediğim katılıma geldi. 2001’de Festival’e ilk katılımını zaferle taçlandıran Elisa tam 21 yıl sonra yarışmacı olarak Sanremo’ya geri döndü! Yarışmacı olarak diye özellikle belirtiyorum çünkü pek çok kez konuk olarak sahnede yer aldı fakat katılımcı olarak dönmesi epey sürpriz bir durum. Kendisi şu an İtalya’daki en ünlü ve en başarılı sanatçılardan olduğu için uzun bir süre daha Sanremo’da yarışmasını beklemezdim açıkçası. Üstelik yorumlara bakılırsa tekrar zirveyi görebileceği,kazanamasa bile Festival’de iz bırakacak bir parçayla yarışacağı söyleniyor. Şarkı bir Disney klasiği, hatta peri masalı gibi başlıyormuş, sonrasında ise sanki bir İtalyan filminde yer alan bir parça gibi devam ediyormuş,sinematik bir atmosfere sahip olduğunu söylemişler. Elisa, Sanremo’da başarısı istatistiklerle sabit bir genre olan ballad’ı tercih ederek risk almamış. Fakat şunu da unutmamak lazım günümüzde Sanremo çok değişti,artık Sanremo tarihini alt üst edecek türde parçalar kazanıyor -bknz: Zitti e buoni- o yüzden günümüz için yorum yapmak zor fakat 10-15 yıl öncesinde olsak kesin kazanacak bir şarkı olduğu söyleniyor. Yine de bence zirvenin en güçlü adaylarından olması çok muhtemel.

RKOMI – “INSUPERABILE” – (Rkomi, Alessandro La Cava)

Bu yılın genç yarışmacılarından Rkomi’yi rock bir parçayla sahnede göreceğiz. Martin Scorsese’nin Taxi Driver filmine gönderme yapan şarkının 2019’da Achille Lauro’nun yarattığı etkiyi yaratabileceği söyleniyor.

DITONELLAPIAGA & DONATELLA RETTORE – “CHIMICA” – (Ditonellapiaga, Donatella Rettore)

Daha önce 4 kez Sanremo’da yarışmacı olarak yer almıi tecrübeli sanatçı Donatella Rettore ve 1997 doğumlu,Romalı genç şarkıcı Ditonellapiaga’yı bir araya getiren enteresan bir düet. Parça 70’ler ve 80’leri hatırlatıyormuş,sözlerde kelime oyunları varmış ve radyolarda sevilecek elektro pop tarzda bir parça olduğu söyleniyor.

MAHMOOD & BLANCO – “BRIVIDI” – (Mahmood, Blanco)

2019 yılında belki de yarışma tarihinin en büyük polemiğini yaratan birincisi Mahmood, -Giovani katılımlarını da sayarsak- bu yıl tam 3. kez Teatro d’Ariston’da yarışmacı olarak boy gösterecek. Blanco ise İtalyan müziğinde yeni yükselen genç müzisyenlerden biri. İkisi de normalde daha çok rap söylüyor fakat bu sefer yarışmada aşk temalı bir ballad söyleyecekler. Yarışmanın belki de en güzel aşk şarkısı olabileceği söyleniyor. Şu an bahislerde birinci sırada yer alan Brividi ile Mahmood tekrar birinci olabilir mi bilinmez fakat zirvenin güçlü adaylarından olması muhtemel görünüyor.

GIUSY FERRERI – “MIELE” – (Davide Petrella, Takagi e Ketra, Federica Abbate)

Daha önce üç kez Sanremo’da yarışmacı olarak gördüğümüz Palermolu sanatçı Giusy Ferreri bu kez daha farklı bir parçayla yarışmaya döndü. Son katılımı olan 2017’de maalesef elenip final gecesini görememiş olsa da umarım bu sefer daha iyi bir sonuç alacaktır. Genelde yazın radyolarda zirveyi gören parçalar yapan Giusy,Sanremo’ya da aynı ekiple katılmış fakat şarkı hakkında ilginç yorumlar var. Oldukça retro hatta Nina Zilli’nin tarzını anımsatan bir şarkı olduğu söyleniyor, bir miktar Latin ritmi de duyacağımız nostaljik bir parça anladığım kadarıyla.

GIOVANNI TRUPPI – “TUO PADRE, MIA MADRE, LUCIA” – (Giovanni Truppi, Marco Buccelli, Giovanni Pallotti, Gino De Crescenzo “Pacifico”, Niccolò Contessa)

Napolili müzisyen Giovanni Truppi, risk alarak Festival’in en karmaşık parçasıyla yarışmayı tercih etmiş. Nakaratı biraz zormuş ve uzun bir hikaye anlatıyormuş. Sözler beğenilmiş gibi duruyor fakat herkese hitap edecek bir parça değil.

FABRIZIO MORO – “SEI TU” – (Fabrizio Moro)

2018 Eurovision temcilcisi Fabrizio Moro 7. kez yarışmak üzere Festival’e geri döndü. Romantik,dokunaklı ve klasik bir parça seçtiği söyleniyor.

HIGHSNOB & HU – “ABBI CURA DI TE” – (Michele Matera, Federica Ferracuti)

Bu seneki Festival’in en ilginç ikililerinden biri. Şarkı hip hop ballad türündeymiş,bitmiş bir aşkı yeniden canlandırma arzusundan bahsediyormuş. Çok iyi bir yorum göremedim açıkçası. Yarışmadaki en zayıf parçalardan biri olduğu söyleniyor.

IRAMA – “OVUNQUE SARAI” – (Irama)

Son 2 katılımıyla hepimizin gönlünde taht kuran Irama bu sene tekrar şansını deneyecek. Fakat bu sefer vokal yeteneğini gösterebileceği çok klasik bir ballad ile yarışıyor. Bazı yorumcular şarkısını fazla klişe bulmuş,çok duyduğumuz türden bir aşk şarkısı olduğunu söylemişler. (Ben de geçen seneki tarzını tercih ederdim açıkçası.) Sanki biraz hayal kırıklığı yaratacak gibi görünüyor ama Sanremo’da her zaman her şey ihtimal dahilindedir. 😀 İlk Campioni katılımında -La ragazza con il cuore di latta- kazanma adayları arasında gösterilip top5 içinde bile yer alamasa da,geçen seneki karantinaya alınma şanssızlığına rağmen,5 gün boyunca La genesi del tuo cuore’nin prova kaydıyla yarışarak Festival’i 5. sırada tamamlamasıyla büyük bir başarıya imza atmıştı. Hatta bence geçen seneye damga vuran isimlerden biriydi. Umarım bu sene istediği dereceyi alır.

LA RAPPRESENTANTE DI LISTA – “CIAO CIAO” – (Veronica Lucchesi, Dario Mangiaracina)

İkili yarışmayı çok sevmiş olacak ki,ilk katılımlarının ertesi senesi tekrar yarışmaya döndüler. Yine uptempo,akılda kalıcı ve radyolarda sevilecek bir parça tercih etmişler. En önemli kısımsa şu: Amare’nin bir kopyası gibi değilmiş. Hafif disco funk türde bir parça hayal edebilirsiniz. Riskli bir katılıma benziyor,eminim ki Teotro d’Ariston’a renk katacaklardır.

DARGEN D’AMICO – “DOVE SI BALLA” – (Dargen D’Amico, Edwyn Roberts, Gianluigi Fazio)

Rap müzisyeni ve DJ Dargen D’amico, Festival için alışılmadık tarzda bir parça seçmiş. Hatta Sanremo’nun bu seneki en modern parçası olduğunu söylüyorlar. Şarkı isminden de anlaşılacağı üzere seyirciyi dans ettirecek türden,radyolarda üst sıralara oynayabilecek bir katılım.

LE VIBRAZIONI – “TANTISSIMO” – (Roberto Casalino)

Sanremo sahnesinde görmeye alışık olduğumuz Le Vibrazioni grubu, pop rock türde enerjik bir parçayla tekrar boy gösterecek. Bu da Festival’de çok aşina olduğumuz ve zaman zaman başarılı da olan bir genre. Şarkının Roberto Casalino’ya ait olması beni çok mutlu etti. Çünkü kendisi aynı zamanda L’essenziale,Per Sempre gibi efsane Sanremo parçalarının söz yazarı, ayrıca Fedez,Emma Marrone,Giusy Ferreri,Tiziano Ferro,Dear Jack,Alessandra Amoro gibi efsane isimlere şarkı vermiş bir müzisyen.

YUMAN – “ORA E QUI” – (Tommaso Di Giulio)

Bu senenin değişen kurallarına göre Nuove Proposte’yi kazanıp Campioni’de yarışmaya hak kazanan genç yarışmacılardan olan Yuman, soul & retro ballad tarzda bir parça tercih etmiş. Vokal performansının çok iyi olduğu söyleniyor.

TANANAI – “SESSO OCCASIONALE” – (Alberto Cotta Ramusino, Davide Simonetta, Paolo Antonacci, Alessandro Raina)

Yine Nuove proposte’den gelen ikinci genç yarışmacı. Festival’in en ilginç parçası olabileceği söyleniyor. Söz yazarları arasında ünlü müzisyen Biagio Antonacci’nin oğlu Paolo Antonacci var. Electro punk tarzda enerjik bir parça olduğu söylenmiş.

MATTEO ROMANO – “VIRALE” – (Matteo Romano, Alessandro La Cava, Federico Rossi)

Ve Nuove proposte’den gelen son genç yarışmacı. Nuove proposte’deki Testa e Croce şarkısını çok beğenmiştim o yüzden -yarışma açısından değil tabii ki ama kendi adıma- beklentim yüksek. Nakaratta hafif Soldi’yi anımsatıyormuş ama klasik bir pop ballad olduğunu söyleyebiliriz. Muhtemelen sadece genç izleyiciye hitap edecek. Söz yazarları arasında Benji&Fede ikilisinin Fede’si Federico Rossi var.

Şarkılar hakkında gazetecilerin bizlere aktardıkları bu kadar. Kendimiz sahnede gördüğümüzde her şey değişecek olsa da en azından zihnimizde bir fikir oluşturdukları için ve basın da yarışmada oy kullanacağı için bu yorumlar ve ilk izlenim oldukça önemli. Umarım çok eğleneceğimiz ve güzel şarkılar dinleyeceğimiz bir Festival olur! 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s