Son Dakika: Belarus ile Avrupa Yayın Birliği Arasındaki İlişkiler Askıya Alındı!

Eurovision Şarkı Yarışması’nın yayın hakları sahibi ve sorumlusu Avrupa Yayın Birliği (EBU) bugün yaptığı açıklama ile Belarus Ulusal Kanalı BTRC ile olan ilişkilerinin askıya alındığını açıkladı.

Bu sene Rotterdam’da düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’na siyasî mesaj içeren bir parça göndermesi ve geri adım atmamasıyla diskalifiye olan, bunun beraberinde EBU ile ilişkilerinde suların durulmadığı Belarus Ulusal Kanalı BTRC’nin üyeliği, bunca hadisenin neticesinde askıya alındı.

EBU, bugün yaptığı duyuruda Belarus Ulusal Kanalı BTRC’nin kendileriyle olan üyelik ilişkisinin askıya alındığını şu şekilde duyurdu:

EBU Yönetim Kurulu, bugün aldığı toplantı neticesinde Belaruslu üye BTRC Kanalı’yla olan ilişkisini askıya almayı kabul etti.

EBU, Belarus’ta medya özgürlüğünün baskı altında tutulması durumunu yakın mercekten izliyor ve bir EBU üyesi olan BTRC’nin ifade özgürlüğü, bağımsızlık ve denetime açık olma esasları gibi temel değerlerimizi teşkil eden esaslarını korumak için mütemadiyen çağrı yapıyordu.

Geçen yaz gerçekleşen tartışmalı seçimden bu yana biz, bağımsız gazeteciliği ve ifade özgürlüğünün muhafaza edilmesini müdafaa etmekteyiz. BTRC bünyesinde hükûmetin müdahalelerine karşı koyan gazetecileri alenen destekledik. Keza BTRC’nin yayın alanını takip ediyor ve kanal yönetimi hakkında duyduğumuz endişeleri yönetime bizzat iletiyoruz.

Son haftalarda — gözle görüldüğü üzere — baskı altında çekilmiş birtakım röportaj görüntülerinin yayınlanması bizi bilhassa endişelendirdi.

Bununla birlikte ciddi ve nadir bir endişeye mahal verecek diğer BTRC yayınlarını da incelemeye aldık.

Tüm bu istisnaî gelişmeler ışığında, EBU Yönetim Kurulu’nun BTRC ile olan ilişkisini askıya almayı önermekten başka çaresi kalmadığı açıktır.

Askıya alma kararının yürürlüğe girmesinden önce BTRC’nin on beş gün içerisinde yanıt verme hakkı saklıdır.

Yapılan bu açıklamanın ışığında; BTRC’nin on beş gün içerisinde yanıt vermemesi durumunda Belarus, Eurovision’a katılma adayı bir ülke olmaktan tamamen çıkmış olacak.

BELARUS’TA SON GÜNLERDE NELER OLMUŞTU?

Yunanistan’dan Litvanya’ya giden bir uçağın içinde Belaruslu muhalif bir gazeteci olan Protasevich’in bulunması sebebiyle yolcu uçağının “kılıfına uydurularak” Minsk’e zorunlu iniş yaptırılması ve neticesinde muhalif gazetecinin tutuklanmasıyla ülke gündemi çalkalanmıştı.

Protasevich’in mahkumken verdiği bir röportajda “Her şey kanuna uygun devam ediyor, bana burada düzgün davranıyorlar.” gibi ifadeleri, röportajın tehditle çekilmiş olma ihtimalini de beraberinde getirdi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s