Eurovision Zaferinin Ardından İtalya’da Neler Konuşuldu?

Hepinize merhaba! İki yıllık uzun bir aradan sonra bir Eurovision’u daha geride bıraktık. Bildiğiniz üzere tam 31 yıl sonra yarışmanın galibi İtalya oldu. Bu uzun zaman sonra gelen zaferin arkasından İtalya’da birincilik ve gelecek yılki Eurovision ile ilgili nelerin gündemde olduğunu bu haberle paylaşmak istedim.

Birincilikten hemen sonra RAI direktörü Stefano Coletta, Corriere della sera’ya verdiği röportajda Eurovision ile ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu. Bu röportajda Coletta, zaferde Sanremo 2020 ve 2021’in sanat yönetmeni Amadeus’un da payı olduğunu söylüyor ve bu dört Romalı gencin İtalya’nın müzik dünyasındaki temsilini baştan aşağı değiştirdiğini ekliyor. RAI gelecek yıl düzenleyecekleri organizasyona bir İtalyan dokunuşu eklemek istiyor, elbette yine bildiğimiz gibi uluslararası bir organizasyon olacak fakat röportajdan anlaşıldığı üzere biraz İtalyan işi olmasını istiyorlar. RAI halihazırda Sanremo’yla alakalı hazırlıklara başlamışken, haziran-temmuz aylarında da ESC üzerinde çalışmalara başlayacak. Coletta, Måneskin Roma çıkışlı bir grup olduğu için ev sahibi şehrin Roma olmasını arzu ediyor. Ayrıca aklında Eurovision için bazı sunucuların yer aldığını söylüyor fakat ne yazık ki isimlerini henüz açıklamamış. (Yeri gelmişken şunu da eklemek istiyorum: Amadeus, Eurovision sunuculuğu için RAI’den bir teklif geldiği takdirde bu teklifi değerlendireceğini çoktan açıkladı! Ayrıca üçüncü kez Sanremo düzenlemeyi de istiyor fakat ne yazık ki 2022 yılında değil.) Ayrıca Coletta’nın açıklamasına göre bu sene Eurovision İtalya’da şu ana kadarki en yüksek reytinge ulaşmış! Coletta son olarak Damiano ile ilgili çıkan uyuşturucu iddialarını kabul edilemez bulduğunu da röportajda belirtiyor.

Festival di Sanremo için hazırlıklar Mayıs-Haziran aylarında yapılıyor, önceliğimiz budur. Ardından hemen Eurovision hazırlıklarına geçeceğiz. Ne de olsa Avrupa’nın yarışmasına ilham olan şey Festival di Sanremo’dur. Ne kadar anlaşıldı bilmiyorum ama geçen yılki Festival’in müzik seçkisi bir devrim niteliğindeydi. Amadeus’un, geleneksel Sanremo liturjisini bozacak cesareti vardı. Yeniliklerin terk edilmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Stefano Coletta

Måneskin’in güçlü bir etki bırakacağını biliyordum çünkü onların müzikal ve aynı zamanda doğal özgürlüğü bizim mahrum kalmak zorunda olduğumuz özgürlüğü temsil ediyordu. Sanremo zaferleri devrimseldi ve bunda onları Teatro d’Ariston’a getirme öngörüsüne sahip olan Amadeus’un da payı var.

Stefano Coletta

Bu arada Måneskin’in bu yıl Festival di Sanremo yarışında yer almasını sağlayan Amadeus da verdiği bir röportajda zaferle ilgili konuştu:

Hep çok iddialı olduklarını biliyordum,parçayı ilk dinlediğimde oldukça güçlü buldum,açıkçası kazanmalarını umuyordum ama tahmin etmemiştim.

Amadeus

Bir düşünün,eğer bu yıl Sanremo düzenlenmeseydi şu an Måneskin’in Avrupa’daki zaferini kutluyor olmayacaktık. Bu da İtalyan müziğine büyük zarar verirdi.

Amadeus

Tüm Avrupa’nın onları dinlemesi beni mutlu etti, Zitti e buoni Eurovision şarkıları arasında listelerde en üst sırada yer alan parça oldu.

Amadeus

Bu zaferin biraz da kendisine mi ait olduğu sorulduğunda ise şöyle cevap veriyor:

Bu benim için memnuniyet verici olur. Düzenlediğim ilk Sanremo’dan itibaren hep müziğin çağdaş olması gerektiğini düşündüm. Sanremo’ya şarkıcıları değil, şarkıları getirdiğimi her zaman söylerim. (…) Mutluyum, gururluyum, her şeyden önce Måneskin’i, Sony’i ve tüm ekibi mükemmel bir şekilde çalıştıkları için tebrik ediyorum. Måneskin uzun süre başarısını devam ettirebilecek bir grup.

Amadeus

Damiano’nun canlı yayında uyuşturucu kullandığı iddiasını yayan Fransız medyası ile ilgili de şunları söylüyor:

Hayatta nasıl kazanacağınızı bilmeniz gerektiğini hep söylerim ama daha da önemlisi nasıl kaybedileceğini bilmek gerekir. Bu tartışmayı başlatanlar nasıl kaybedileceğini bilmediklerini gösterdiler.

Amadeus

Bonus: Şu ana dek 11 şehir ev sahibi olmaya aday ve bu sayı daha da artacak gibi görünüyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s