Eurovision 2021: Provalar Öncesi Ekibimizin Puanları ve Ayrıntılı Canlı Oylama Sonucu

Eurovision Şarkı Yarışması 2021’de son düzlüğe girilirken, ESCHalley’in provalar öncesi son canlı yayını gerçekleşti. Bu canlı yayında, ekip üyelerimizin puanları açıklanırken, aynı zamanda yapılan canlı oylama ile izleyicilerimizin de provalar öncesi değerlendirmesine yönelik nabzı tutuldu.

Canlı yayında 100’e yakın kişinin oy kullandığı oylamadaki detaylı sonuçlar bu yazımızda.

EKİBİMİZİN OYLARI

Gökhan

12- Romanya

Geçen yıl “Alcohol You” da favorilerim arasında olsa da Roxen “Amnesia” ile çıtayı çok daha yükseltti ve bu yıl ilk sırama yerleşti. Özellikle şarkının üzerine katarak ilerlemesi (böyle şarkıları bir tık daha fazla seviyorum) ve sözlerinin anlamı Amnesia’yı diğer şarkılardan ayırıyor. Umarım klipteki tema sahneye de yansıtılır ve Romanya’yı ilk beşte görebiliriz.

10- Fransa

Voilà’yı ilk Spotify’dan dinlediğimde “güzel ve tipik bir Fransa şarkısı” diye düşünmüştüm. Ancak ilk canlı performansla birlikte Barbara’nın şarkıyı hissetirmesiyle birlikte favorilerimden birisi oldu. Aynı hissi 1944 ile Jamala’da da yaşadığım için bu konuda “kazanabilir hissi” veren ilk şarkı Voilá oldu. Canlı performansıyla birlikte özellikle jüri oylamasında ilk üçte yer almasını bekliyorum.

8- San Marino

Hem Senhit hem de şarkısı Adrenalina, Eurovision ruhunu yansıtan mükemmel bir kombinasyon oldu. Özellikle son yıllarda etnik pop şarkılarının azalmasıyla birlikte Adrenalina yılın kurtarıcı şarkılarından birisi diyebiliriz. Şarkı akılda kalıcı ve şu ana kadar gördüğümüz kadarıyla Senhit müthiş bir performans sanatçısı. San Marino’nun oy potansiyeli nedeniyle Adrenalina belki kazanmaya uzak ancak yine de ilk onda yer alabilir.

7- Malta

6- İsviçre

5- Kıbrıs

4- İsveç

3- Litvanya

2- Azerbaycan

1- Yunanistan

Rana

12-İtalya

Bana göre bu yılın şarkısı kesinlikle Zitti e buoni. Eurovision açısından pek alışıldık bir tür olmasa da,hem şarkının hem de grup üyelerinin tarzının ve sahne duruşunun final gecesi yarışmayı ilk kez izleyenler için dikkat çekici olacağını düşünüyorum. Diğer parçalar arasından kolaylıkla sıyrılıyor,üstelik İtalya’nın oy potansiyelinin iyi olduğunu da hesaba katarsak -ihtimaller arasında değerlendirilmiyor olsa da- bence birincilik için şansı olabilir. Måneskin zaten uzun zamandır Eurovision’a katılmak istiyordu,nihayet yarışma şansını elde ettiler umarım seneye İtalya’da oluruz. 🙂

10-Finlandiya

İlk dinlediğim andan beri beğendiğim Dark Side beni ulusal finaldeki canlı performansla da oldukça ikna etti. Grup sahnede son derece dinamik ve şarkının hakkını veriyor. Özlediğim Finlandiya döndü diyebilirim,umarım finale çıkar ve güzel bir sonuç alırlar.

8-Fransa (Yılın favorilerinden Fransa umarım fandom’daki ilgiyi provalardan sonra da koruyabilir. Ulusal finalde sahneleme çok güzel olduğu için Eurovision sahnesinde pek bu konuda sorun yaşayacaklarını sanmıyorum,jüriden de iyi bir puan alabilir. Sade ve hoş bir parça.

7-Kıbrıs

6-Romanya

5-San Marino

4-İsviçre

3-İsveç

2-Belçika

1-Sırbistan

İbrahim

12 Yunanistan

Verdiği enerji hem 90’lar hem de 2000’ler, daha ötesi nakaratı bir yerlerden duymuşsun hissini veriyor sıkılmadan sabaha kadar dinleyebilirim. Last dance kalite ve müziğin birleşimi. Eurovision’da bu değil mi ?

10 Fransa

İlk duyduğumda Eurovision’u kazanacağını düşünmüştüm hala da öyle düşünüyorum, en çok dinlediğim şarkı değil ama bu sene ki en özel şarkı. Bu sene Fransa’nın olmalı.

8 – Romanya

Şarkı Roxen’e yakışıyor. Umarım Romanya da hak ettiğini alır.

7 -Kıbrıs

Kıbrıs son senelerde çok iyi şarkılar gönderiyor. Euroclub tekrar tekrar çalacağı bir şarkı daha kazandı.

6- Avustralya

Avustralya’nın ilk kez bir şarkısını bu kadar çok dinliyorum ama kimsenin beğenmediği gerçeği de var tabi, ama bence güzel harmanlanmış bir tekno şarkısı.

5- Finlandiya

4-İtalya

3- Hırvatistan

2- Azerbaycan

1-Moldova

Ödül

12- İsviçre

Geçen yıl özellikle ilk pandemi karantinası döneminde sürekli Repondez Moi dinliyordum. Bu yıl Tout L’universe ilk çıktığında fazla ısınamamıştım. Ancak dinledikçe şarkı büyüdü. Gjon çok kuvvetli bir vokal. Sevimli biri ve gerçekten iyi bir PR yapıyor. Sahnelemesinin de profesyonel olacağını göz önüne aldığımızda birinci olabilmesi için pek de bir engel görmüyorum. İsviçre’ye yıllar sonra gelecek bir birincilik çok yakışacaktır.

10- Azerbaycan

Kendimi dinlemekten alamıyorum! Etnik şarkıları çok seven biri olarak Azerbaycan bu yıl gerçekten benim tam beklediğimi verdi. Cleopatra’yı sahnede görmeyi çok istiyordum. Mata Hari, Cleopatra version 2.0 olarak gerçekten iyi editlenmiş bir şarkı. Güzel bir koreografi ile arenayı coşturacağından eminim.

8- Fransa

Barbara’nın sadeliği ve güçlü vokali, Eurovision’un özüne dönmesi için oldukça önemli bir adım bana kalırsa. Zira bu bir şarkı yarışması ise, Fransa’yı temsil eden bir şarkı da tam olarak böyle olmalı. Ne eksik, ne fazla. Junior Eurovision galibiyeti ile modu yükselen Fransa, bu yıl kazanmak için geliyor olabilir.

7-Kıbrıs

6-San Marino

5-Litvanya

4-Romanya

3-Ukrayna

2-Rusya

1-Malta

Özge

12-İsviçre

10-Fransa

8- Belçika

7- İtalya

6-Portekiz

5-Finlandiya

4-Malta

3-İsveç

2-İzlanda

1-Rusya

Oğuzhan

12-Rusya

Rusya’nın yıllardır şarkıcılarının kendi tarzı dışında, Eurovision formatına uygun, risk alınmayan şarkılar yollaması beni bir hayli sıkmıştı ki bu sene ulusal finalle şeytanın bacağını kırdılar! Manizha kesinlikle Eurovision’da yer alması gereken özgün bir tarzı bize sunuyor. Rusya gibi homofobinin ayyuka çıktığı, ataerkil düzen dışında sesin duyulmadığı bir coğrafyada isyan bayrağını kaldırmasıyla da kocaman bir alkışı hak ediyor. Şu an her ne kadar favoriler listelerinde adlarını göremesek de sürpriz halk birincisi olarak geceye damga vuracaklarına güvenim tam!

10-İtalya

İtalya’nın Eurovision’un en güçlü ülkelerinden biri olması hiç şüphesiz cesur seçimleriyle alakalı. Özellikle bu yıl miadını çoktan doldurmuş bir tarzı bile öyle bir şekilde sundular ki hayran kalmamak mümkün değil. Måneskin’in tarzı, Zitti E Buoni’nin sözleri, sundukları hava… Üstüne koyabilecekleri tek bir şey bile yok!

8-Ukrayna

Eurovision, Go_A’in yaptığı şey olmalı… Her yerde duyabileceğimiz türde şarkılar beni pek çekmiyor açıkçası. “SHUM” ise Eurovision dışında duymayacağımız bir tarz. Etnik havası, geleneksel motiflerle bezeli sözleri, elektronik altyapısı… Normalde yan yana gelmeyecek birçok şeyden ortaya bir şaheser çıkarmışlar. Şarkının ilk versiyonunu tercih etsem de bu hali de yapabileceklerinin en iyisi. Sürpriz sonuçlara açık katılımlardan bir tanesi.

7 Belçika

6 Romanya

5 Fransa

4 Malta

3 İsviçre

2 Azerbaycan

1 Norveç

Hamdi

12- Rusya

Şarkının tek bahsedebileceğim kusuru rap kısmının biraz uzun olması. Onu dışında şarkının başından sonra kurgusu, backvokallerle etkileşimi, Kızıl Ordu marşından Orta Asya ezgilerine geçişi, sonrasında bizi karşılayan street dans, içerdiği mesajı ve Manixha’nın karizması… ee daha ne istenir ki? –

10- Romanya

Eurovision’un olmazsa olmazı, bir hayat dersi mahiyetinde mesaj içeren şarkımız.

8- Ukrayna: Ben ve etno-elektronik şarkı sevmemek? Nerde görüşmüş 🙂

7- Azerbaycan

6- Yunanistan

5- Litvanya

4- İsviçre

3- San Marino

2- Hırvatistan

1- İrlanda

Burak

12 Puan: İsviçe (Gjon’s Tears – Tout L’Univers)  

2019’da gördüğü büyük ilgi sonrası çıtayı daha yukarı çıkartmak isteyen İsviçre, 2020 yılında bir çoğumuzun beğenisini alan bir şarkı ile gelmişti. 2021 yılında aynı şarkıcı ile, bir önceki yıldan daha güçlü bir şarkı ile geldi. Tout L’Univers, ilk dinlediğim andan itibaren tüylerimi diken diken yapmaya yetti. Hem şarkının Fransızca olması ve fonetikteki romantizm hem de Gjon’un sesi şarkıya bir tat katıyor. Sahnesini Sacha Jean-Baptiste’nin hazırlyacak olması da sahnede iyi bir şov göreceğimizin göstergesi diye düşünüyorum. Bu seneki kazanma adayım İsviçre.

10 Puan: Romanya (Roxen – Amnesia) Amnesia’nın Roxen’in ruhu için biçilmiş kaftan olduğunu düşünüyorum. Şarkının ruhu iki senedir görmeye çok alışık olduğumuz Roxen havasında. Bir dinleyici olarak da bu şarkıyı dinlerken hem bir yakarış hem de bir şeylere yetişme çabası hissediyorum. Bu yüzden de bu şarkı beni kendine bağlıyor, dinlemekten bıkmıyorum. Geçtiğimiz yıldan gördüğümüz kadarıyla Roxen iyi bir vokalist. Umarım bu şarkı Eurovision sahnesinde daha çok büyür ve hak ettiği değeri görür.

8 Puan: İzlanda (Dadi & Gagnamagdir – 10 Years)  2017 yılında Söngvakeppnin favorim Dadi ve ekibiydi. 2020 yılında geri döndüklerini gördüğümde de çok sevinmiştim. Keza geçtiğimiz yıl favori isimlerden biriydiler. Bu sene biz sıkı fanlar aynı şeyi gördüğümüzü düşündüğümüz için belki İzlanda’yı o kadar ciddiye almadık ama çoğunluğun ilk kez Eurovision sahnesinde ilk defa izleyeceğini unutuyoruz. Bu grup için en iyi sese sahip insanlar diyemeyiz. En iyi şarkı da diyemeyiz. Ama senenin en sempatik insanları diyebiliriz. Bunun televote’ta bir avantaj olacağı kanısındayım. Ayrıca şarkı içinde barındırdığı ritimlerden dolayı hem 70’ler, 80’lerde genç olmuş insanları hem de günümüz gençlerini yakalayabileceğini düşünüyorum. Bence İzlanda son iki yıldır kazandığı sempatisinin ekmeğini yiyecek bu sene.

7 Puan: Malta (Destiny – Je Me Casse)

6 Puan: France (Barbra Pravi – Volia)

5 Puan: İsveç (Tusse – Voices)

4 Puan: San Marino (Senhit – Adrenalina)

3 Puan: Litvanya (The Roop – Discoteque)

2 Puan: Belçika (Hooverphonic – The Wrong Place)

1 Puan: Hollanda (Jeangu – Birth Of A New Age)

CANLI OYLAMA VE KOMBİNE SONUÇLAR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s