Halley Özel: Başka Sanatçılar Tarafından Reddilen Eurovision Şarkıları

Bazı Eurovision şarkıları direkt olarak belirli bir sanatçı izin hazırlanırken bazıları ise birden fazla sanatçıye teklif ediliyor. Peki kimileri tarafından çeşitli sebeplerle reddedilen ve başka sanatçılara teklif edilen Eurovision şarkıları hangileri? İşte ESC Halley arşiv özel haberimiz…

2005 – Belarus – “Love Me Tonight” – Helena Paparizou & Sakis Rouvas

Üst üste alınan başarılı sonuçlardan sonra 2005’e kazanma adayı olarak gelmek isteyen Yunanistan, Eurovision için büyük isimlerle yarışmaya karar vermişti. Yunan bestecilerin hazırladığı “Love Me Tonight” ilk olarak Helena Paparizou ve Sakis Rouvas’a “düet olarak” teklif edilse de şarkı Belarus ulusal finaline gönderildi ve Angelica Agurbash tarafından Eurovision’da Belarus’u temsil etmeye hak kazandı.

2006 – İsveç – “Invicible” – Sanna Nielsen

1983 yılında Eurovision’da üçüncü, 1991 yılında ise birinci olan Carola, 2006 yılında Melodifestivalen’e dönmeye karar vermişti. O yılların yükselen yıldızlarından Sanna Nielsen “Evighet” isimli şarkının demosunu kaydemiş, daha sonra bu şarkı yerine “Vägen hem” isimli şarkıyla yarışmak istediğini söylemişti. Sonuç olarak Carola “Evighet”i söyledi ve Melodifestivalen’i kazandı. Eurovision’da ise şarkının İngilizce versiyonuyla beşinci oldu.

2008 – İsveç – “Hero” – Måns Zelmerlöw

Şarkı – sanatçı kombinasyonlarından en ilginç olanların birisi, Hero ve Måns. 2007 Melodifestivalen’de aldığı üçüncülükle birlikte bir sonraki sene tekrar şansını denemek isteyen Måns, Fredrik Kempe’nin “Hero” teklifini reddetti ve o sene Melodifestivalen’e katılmadı.

2009 – İspanya – “La noche es para mi” – Helena Paparizou

Orijinal olarak 2007 yılında Yunanca yazılan ve söylenen şarkı Yunan ve Rum sanatçılar tarafından kaydedilmek üzereyken Helena Paparizou’ya da teklif edildi. Paparizou şarkıyı reddedince şarkı iki sene sonra İspanya adına Eurovision’da yarıştı.

2010 – Danimarka – “In A Moment Like This” – Yohanna – Charlotte Perelli – Pernilla Wahlgren

İsveçli Thomas G:son imzalı “In A Moment Like This” o kadar iddialıydı ki şarkı için birden fazla isim aday gösterildi. Bir önceki sene İzlanda adına Eurovision’u ikinci sırada tamamlayan Yohanna bu şarkıya albümünde yer vermek istese de şarkı Melodifestivalen için hazırlanmıştı. Charlotte Perelli ve Pernilla Wahlgren ise şarkı için demo kaydı oluşturdu ancak sonuç olarak Chanée ve Tomas ikilisi DMGP’yi bu şarkıyla kazanarak Eurovision’da dördüncü oldu.

2012 – İsveç – “Euphoria” – Danny Saucedo

2011’deki Melodifestivalen ikinciliği sonrası kazanmak için dönen Saucedo önce aynı yıl David Lindgren’in “Shout it Out” şarkısını “To The Sky” adıyla demosunu kaydetti. Şarkıdan vazgeçen Saucedo, Boström ve G:son ikilisinin isteğiyle Euphoria’yı denemek istedi ancak “Amazing” için ısrar edince yarışmayı tekrar ikinci sırada tamamladı.

2012 – Norveç – “Stay” ve İrlanda – “Waterline” – Eric Saade

2011 Eurovision’da elde ettiği üçüncülük sonrası albüm hazırlığına başlayan Eric Saade önce Tooji’nin “Stay”ini daha sonra da Jedward’ın “Waterline”ını reddetti. Sonuç olarak iki şarkı da Bakü’de gerçekleşen Eurovision’da finalde sahne aldı.

2015 – İtalya – “Grande Amore” – Orietta Berti

2003 yılında Francesco Boccia tarafından bestelenen şarkı 2005 yılında “çok eski bir şarkı” olduğu gerekçesiyle yarışmaya kabul edilmedi. 2015 yılında Operapop isimli ikili “Yeni Sanatçılar” kategorisinde yarışmak istese de kategorinin yaş sınırına takıldı. Bu yıl Sanremo’da gördüğümüz Orietta Berti ise şarkıyı “festivale vakti olmadığı” için reddetti. Sonuç olarak Il Volo grubu Grande Amore ile Eurovision’da üçüncü olarak klasikler arasına adını yazdırdı.

2016 – Malta – “Walk on Water” ve Azerbaycan – “Miracle” – Molly Petersson Hammar

2015 Melodifestivalen’de yarışan Molly Petersson Hammar 2016 yılında dönmek için şarkı arayışındayken Walk on Water, Miracle ve Hunger arasında seçim yaptı. Üç şarkı arasından Hunger’ı seçen Hammar, Melodifestivalen’de final yüzü göremezken Walk on Water o yıl Ira Losco’ya, Miracle ise Samra’ya teklif edildi. Molly Hammar o yıl Eurovision’da Walk on Water ile Ira Losco’ya back vokalistlik yaptı.

2018 – Bulgaristan – “Bones” – Tamara Gachechiladze

Bulgar prodüktör Borislav Milanov tarafından hazırlanan Bones’un demosu ilk olarak Tamara tarafından kaydedildi. Bir önceki yıl “Keep the Faith” ile yarı finalde elenen Tamara’nın “Bones”u Eurovision için mi kaydettiği ise bilinmiyor.

2018 – Kıbrıs – “Fuego” – Helena Paparizou ve Tamta

Alex P tarafından hazırlanan “Fuego” için Eleni, Helena ve Tamta’ya teklif götürüldü. Helena Paparizou şarkının demosunu kaydettikten sonra yarışmaktan vazgeçince Eleni teklifi kabul etti ve Eurovision’un en başarılı performansları arasında yerini aldı. Tamta ise “Replay” ile sonraki sene yarıştı.

2018 – Danimarka – “Higher Ground” – Dennis Bengtsson

İsveçli oyuncu ve sanatçı Dennis Bengtsson, Viking temalı bir şarkı arayışındayken “Higher Ground”ın demosunu kaydetti. Şarkı Melodifestivalen için seçilemeyince DMGP’ye gönderildi ve Danimarka’yı o yıl Eurovision’da temsil eden şarkı oldu.

2020 – Azerbaycan – “Cleopatra” – Senhit ve Ivi Adamou

İlk olarak Kıbrıs kanalına Ivi Adamou için gönderilen “Cleopatra”, şarkının “Fuego’ya olan benzerliğinden dolayı” kanal tarafından reddedilmesiyle birlikte San Marino temsilcisi Senhit şarkıyı söylemeye karar verdi ve demosunu kaydetti. Daha sonra Senhit’in şarkıdan vazgeçmesiyle Azerbaycan adına Efendi şarkıyı kaydetti.

2020 – Malta – “All Of My Love” – Poli Genova

2016 yılında elde ettiği dördüncülük sonrası 2018 yılında yeniden Eurovision’a katılmak üzere hazırlana Poli Genova, “Colours” ve “All Of My Love” şarkılarının demolarını kaydetti. Kanal tarafından iki şarkı da seçilemeyince “All Of My Love” 2020 yılında Destiny ile Malta’ya, “Colours” ise önce Michele ile Malta’ya teklif edilip reddedilince 2021 yılında Hırvatistan ulusal finaline gönderildi.

2021 – Kıbrıs – “El Diablo” – Helena Paparizou, Eleni Foureira, OXA ve Kalomira

İlk olarak Brezilyalı ve Alman sanatçı OXA tarafından kaydedilen şarkı, Almanya’nın kanal içinde düzenlediği kapalı ulusal finalde finale kadar yükseldi ancak jüri ekibi Jendrik ve “I Don’t Feel Hate”i seçti. Daha sonra Kıbrıs’a teklif edilen El Diablo ülkenin büyük isimleri tarafından çeşitli sebeplerle reddedilince Elena Tsagkrinou tarafından seslendirildi.

2021 – Polonya – “The Ride” – Clara Rubbenson

Asıl olarak Melodifestivalen için hazırlanan The Ride şarkısının demosunu Clara Rubbenson kaydetti. Melodifestivalen için son başvuru tarihini kaçıran sanatçı şarkıyı Polonya adına Rafal’a teklif etti.

2021 – San Marino – “Adrenalina” – Suzi P

Söylentilere göre 2020 Melodifestivalen yarışmacılarından Suzi P, 2021 için Joy Deb ile bir şarkı kaydetti. Şarkı Melodifestivalen’de yarışamayınca Senhit tarafından “Adrenalina” adıyla yeniden seslendirildi ve 2021 Eurovision’a gönderildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s