Özel Haber: A’dan Z’ye Belarus’un Diskalifiye Süreci

Eurovision Şarkı Yarışması’nı organize eden Avrupa Yayın Birliği’nin (EBU) dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamayla beraber Belarus, bu sene Rotterdam’da gerçekleştirilecek olan Eurovision Şarkı Yarışması’na katılma hakkından men edildi.

PEKİ BELARUS’TA NELER OLUYOR?

Tam 26 yıldır görev başında olan Lukaşenko’nun 2020 yılında gerçekleşen seçime hile karıştırarak kazandığı ve seçim komisyonunun Lukaşenko lehine karar aldığı iddialarının üzerine ülkedeki yüz binlerce Lukaşenko muhalifi vatandaş eylemlerine aylardır devam ediyor. Zorlu hava şartlarına dahi aldırış etmeyen eylemcilerin orantısız güç kullanılmak suretiyle göz altına alındığı görüntüler sık sık sosyal medyaya aksediyor.

VAL’I DEVRE DIŞI BIRAKAN AYNI REJİM

Geçen senenin Belarus ulusal finalini kazanarak Belarus’u temsil etmeye hak kazanan VAL isimli grubun bu sene temsiliyet için ulusal kanal tarafından davet edilmemesinin sebebi de protestodan kaynaklanıyor. Rejim karşıtı protestolara destek verdikleri gerekçesiyle VAL’ın BTRC tarafından 2021 yılı için çağırılmadığı biliniyor.

Ekip, Belarus’un diskalifiye edilen “Ya Nauchu Tebya” isimli şarkısının duyurulmasından sonra Instagram hesaplarında yaptıkları paylaşımla bu durumu âdeta doğruladılar.

Açıklamanın Türkçe çevirisi ise şöyle:

Değerli dostlar, inanılmaz desteğiniz için size teşekkür ederiz! Eurovision’da Belarus’u temsil etmesi için dün seçilen aday herkesi şoke etti. Hepimizin bir kez daha gördüğü üzere “sadık” olmak, yetenekli olmak ya da yüksek kalitede bir müzik ortaya koymaktan daha önemliymiş.

Biz, herkesin yalnızca kendi ezgisiyle dans etmesini umuyoruz. Özgür olun, sevginiz bir ışık yaksın! En iyi günler henüz gelmedi!

Açıklandığı andan itibaren çok konuşulan Galasy ZMesta ekibinin “Ya Nauchu Tebya” isimli şarkısının politik mesajlar barındırdığı dedikoduları EBU’ya kadar ulaştı. Bunun ardından, iç tüzüğünde “politik mesaj barındıran herhangi bir şarkının yarışma şartlarına uygun olmadığı” belirtilmiş olan EBU, şarkı hakkında soruşturma başlattı.

Kısa bir süre içerisinde neticelenen soruşturma sonucu EBU, şarkının bu hâliyle kabul edilemez olduğunu, şarkının sözlerinin ya da tamamının değiştirilmesi ve kendilerine Belarus ulusal kanalı (BTRC) tarafından bildirilmesi gerektiğini, aksi takdirde Belarus’un diskalifiye edileceğini resmî kanallardan duyurdu.

EBU’nun yaptığı ilk resmî açıklama

Açıklamanın Türkçesi:

“Eurovision Şarkı Yarışması’na (ESC) katılım sağlayan diğer tüm şarkıları incelediği gibi EBU, Belarus’un Galasy ZMesta tarafından seslendirilen “Ya Nauchu Tebya (I’ll Teach You) şarkısının yarışma kurallarını sağlayıp sağlamadığını düzeli olarak sürdürülen bir prosedürün parçası olarak detaylıca incelemiştir.

Bunun sonucunda, şarkının yarışmanın apolitik doğası hususunda kafalarda soru işareti bıraktığı neticesine varılmıştır.

Bununla beraber, işbu temsilci şarkının aldığı tepkiler yarışmanın itibarını da riske atmaktadır.

Belarus’un bu seneki parçasından sorumlu olan yayın kuruluşu BTRC’ye, şarkının şu anki hâliyle katılım için uygun olmadığı hususunda bilgilendirmek üzere yazmış bulunmaktayız.

Dahası, ESC kurallarına uygun bir şekilde şarkının yeniden düzenlenmiş hâlini ya da kurallara uyan yeni bir şarkı bildirmeleri için gerekli olan tüm adımları atmalarını kendilerinden talep ettik.

İşbu talebin gerçekleştirilmemesi hâlinde yarışmadan diskalifiye edilmeleri söz konusudur.“

LUKAŞENKO’DAN ZEHİR ZEMBEREK EUROVISION TEPKİSİ

Lukaşenko, basın açıklaması sırasında “Bizi her alandan tahakküm altına almaya çalışıyorlar, hatta Eurovision’da bile, bunu görüyorum.” diye sözlerine başlamasının ardından “Başka şarkı yapacağız, görüyorsunuz ki bu iş her yönüyle politize olmuş vaziyette.” diyerek sözlerine nokta koydu.

Belarus ulusal kanalı BTRC, EBU’nun talebi üzerine yeni bir şarkı yaparak bildirdi. Ancak bu şarkıya da EBU’dan izin çıkmadı. İddia edilene göre şarkının sözleri aşağıdaki gibiydi:

Bir tavşan tarladan geçti, şarkı söylüyordu

Taçlar rüzgârda neşeyle savruldu

Keyfi yerinde, baskı yok

Hülyalara daldı ve bir tilki deliğine düştü

Eh tavşancık, sen hâlâ genç bir çocuksun

Suyun altına saklanmış taşları henüz göremiyorsun

Eh tavşancık, burada işler ciddi

Şarkı güzel, sense daha lezizsin

Tilki tarladan geçti, iyi beslenmiş, keyfi yerinde

Tavşanın şarkısını söylüyor: “la-la”

Şarkısını bir masanın altında söylemek için çıktığı ziyarette

Bir de ne görsün, bu ne? İşte – döngü.

Şarkıda geçen tavşanın protestocuları, tilkininse başkanlık seçimlerinde Lukaşenko’nun karşısına muhalif aday olarak çıkan Sviatlana Tsikhanouskaya’yı temsil eden birer alegori olduğu düşünülüyor.

İkinci kez aynı durumla karşılaşan EBU, yollanılan bu şarkının da kabul edilemez olduğunu ve Belarus’un bu şartlar altında bu seneki Eurovision Şarkı Yarışması’na katılamayacağını resmî bir bildiriyle duyurdu.

EBU’nun yaptığı ikinci resmî açıklama

Açıklamanın Türkçesi:

“Avrupa Yayın Birliği ve Referans Grubu ile Eurovision Şarkı Yarışması Yönetim Kurulu, BTRC (Belarus Ulusal Kanalı) tarafından ibraz edilen yeni katılımcı şarkının yarışmada yer alabilecek uygunlukta olup olmadığını ihtimamla incelemiştir.

Kurumlar, keza işbu şarkının da yarışmanın bir itibarsızlaşma sürecine itilmemesini veyahut bunun aracı hâline gelmemesini taahhüt eden kuralları ihlal ettiği neticesine varmıştır.

BTRC’nin ertelenmiş son ibraz tarihine değin uygun bir katılımcı şarkı bildirmekte muvaffak olamaması neticesinde Belarus, mayıs ayında düzenlenecek 65. Eurovision Şarkı Yarışması’nda yer almayacaktır.

Bu resmî açıklamayla beraber 65. Eurovision Şarkı Yarışması’nın 39 ülke ile gerçekleştirileceği kesinleşmiş oldu. Belarus’un yarışmada yer almamasının uzun soluklu bir çekilme kararına sebebiyet verip vermeyeceği ise merak konusu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s