Christer Björkman: “2017 Eurovision’un Yapılmasını Hiç Beklemiyordum”

Melodifestivalen ve Eurovision’da yıllarca yapımcı görevini üstlenen Christer Björkman, görevi hakkında ilginç açıklamalarda bulundu.

2021 Melodifestivalen ile şov yapımcılığı görevini tamamlayan Christer Björkman bundan sonra bazı zamanlarda yarışmaya uzaktan destek verebileceğini söyledi.

2017 yılında Ukrayna’nın başkenti Kiev’de gerçekleşen Eurovision’da da yapımcı olarak görev alan Björkman, kendisi için en zor yarışmanın 2017 olduğunu ve kamera arkasında çok zorluk çektiğini açıkladı.

2017 yılında Ermenistan ulusal finalinde jüri görevindeyken bir telefon aldım. Yarışmaya birkaç ay kala şov prodüktörü olarak orada olmamı istediler. Ukrayna Hükümeti son anda şovun yapımcısını görevden almıştı. Bu kadar kısa sürede bu teklifi kabul edemeyeceğimi söyledim ama sonunda ikna oldum. 2017 Eurovision tamamen kaostan ibaretti. Yarışmanın gerçekleşebileceğini hiç beklemiyordum. Yarışmaya dakikalar kala her şeyi hazır hale getiriyorduk. İlk yarı final başladığında bile yarışmanın iptal olabileceğini düşünüyordum çünkü provalar hep sıkıntılı geçmişti. Her şeyi son anda yetiştirdik ve güzel bir şov yapabildik. Lizbon ve Tel Aviv’deki yarışmalarsa en iyi tecrübelerimden birisiydi.

“Loreen’in kazanmasının esas sebebi Eric Saade’ydi!”

Eurovision’da bir dönem üst üste başarısız sonuçlar alan İsveç’te 2011’de Eric Saade ile kırılma anı yaşandığını söyleyen Björkman, Loreen’in zaferini de buna bağladı.

2005 ve 2010 yıları arası İsveç’in karanlık dönemleriydi. 6 yarışmada bir kez ilk ona girebildik ve bir kez elendik. 2011 Melodifestivalen’i Eric Saade kazanınca Eurovision’u da kazanabileceğimizi düşündüm. Sonuçta Eric Saade çok başarılı oldu ve insanlara İsveç’in var olduğunu yeniden hatırlattı. Popular’ın bu başarısı sonraki sene Euphoria’nın inanılmaz başarısına sebep oldu.

“2021 Melodifestivalen’de favorilerim Eric Saade ve Tusse’ydi”

Tusse’nin açık ara zaferiyle sonuçlanan 2021 Melodifestivalen için Björkman favorilerini de açıkladı.

Arenasız ve seyircisiz bir Melodifestivalen’in nasıl gerçekleşeceği konusunda endişelerim vardı. Bu yüzden yarışmayı izletebilecek isimlere ihtiyacım oldu. Sonuç olarak çok iyi iş çıkardık. Şarkıları ilk dinlediğimde Tusse veya Eric Saade’nin Eurovision’da çok başarılı olacağını tahmin ettim. Bu iki isim yarışmada da ilk ikiyi oluşturdu zaten. Ancak genel olarak baktığımızda şarkının hikayesiyle, Tusse’nin hikayesiyle ve diğer elementlerle birlikte Voices’ın bir adım daha önde olduğu belliydi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s