Festival di Sanremo Başlıyor!

O uzun yayın süresiyle ünlü,bizim de bir yandan İtalya’nın Eurovision temsilcisini öğrendiğimiz bu yıl 71. kez düzenlenecek olan İtalya’nın en prestijli müzik festivali -pandemi sebebiyle yapılan ertelemenin ardından- nihayet başlıyor!

Malumunuz yarışmanın hem kendi içindeki düzeni hem oylaması oldukça karışık olduğu için takip etmek kolay olmuyor. Bu sebeple izlemenizi kolaylaştıracak olan 5 gecenin detaylı programını bu haberde sizlerle paylaşmak istedim.

Öncelikle yarışma ile ilgili genel bir bilgi verelim; çoğunlukla olduğu gibi bu sene de festival iki bölüme ayrılmış durumda:

1.Campioni (Daha çok belli bir kariyere sahip sanatçılar arasından seçiliyor. Eurovision temsilcisi de buradan belirlenecek.)

2.Nuove proposte (Daha az bilinen,yeni çıkış yapan genç sanatçılardan oluşuyor.)

Bu durumda tahmin edeceğiniz üzere iki ayrı birinci olacak fakat bizi ilgilendiren Eurovision’a gitmesi teklif edilecek olan Campioni birincisi. Bütün yarışmacılar kazanmaları durumunda Eurovision’a gitmek isteyip istemediklerini önceden Rai’ye bildiriyorlar. Eğer birinci olan yarışmacı ESC’ye gitmeyeceğini belirtmişse Rai temsilciyi kendi kriterlerine göre belirleyecek. Bu kısımda anlaşılmayan bir konu var, insanların aklında “Eğer birinci olan yarışmacı temsilci olmayıp teklifi reddedebiliyorsa neden bu yarışmaya katılıyor?” gibi bir soru oluşuyor. Bunun cevabı Festival di Sanremo’nun bir Eurovision ulusal finali olmamasında gizli. Bu yarışmanın önceliği Eurovision temsilcisini seçmek olmadığı için ve Eurovision’dan bağımsız bir şekilde zaten düzenlendiği için yarışmayı İtalya dışından izleyen insanlarda böyle bir kafa karışıklığı oluşuyor. Yine benzer şekilde yarışmaya katılan çoğu ismin önceliği Eurovision değil. Hatta Eurovision tarihleri kendi konser turuyla çakışan yarışmacılar konserlerini iptal etmeyip teklifi reddedebiliyor.

Şimdi bu kısımları geçtikten sonra beş gecenin ayrı ayrı programını inceleyebiliriz.

1.Gece: 2 Mart 2021 Salı

Festivalin bu seneki sanat yönetmeni ve sunucusu Amadeus’a co-host olarak Matilda De Angelis eşlik edecek. 26 Campioni yarışmacısının 13’ünün şarkılarını ilk kez dinleyeceğiz. İlk gecenin sonuçlarını La giuria demoscopica belirleyecek. (La giuria demoscopica: İtalya’nın pek çok farklı bölgesinden seçilmiş,farklı yaşlarda kadın ve erkekler olmak üzere yaklaşık 300 kişiden oluşan müzik dinleyicileri. Evlerinden elektronik oy kullanacaklar.) 8 Nuove proposte yarışmacısının 4’ü bu akşam yarışacak. La giuria demoscopica,basın oylaması ve televoting ile bu 4 yarışmacının ikisi elenecek ikisi ise Cuma akşamı tekrar yarışacak.

İlk gecenin konukları: Fiorello, Achille Lauro, Zlatan Ibrahimovic, Diodato, Loredana Bertè, Alessia Bonari ve la Banda della Polizia di Stato (Stefano Di Battista ile).

Sahneye çıkış sıralamasına göre sahne alacak Campioni yarışmacıları:

1.Arisa

2.Colapesce&DiMartino

3.Aiello

4.Francesca Michielin&Fedez

5.Max Gazzè

6.Irama

7.Madame

8.Måneskin

9.Ghemon

10.Coma_Cose

11.Annalisa

12.Francesca Renga

13.Fasma

Sahneye çıkış sıralamasına göre sahne alacak Nuove proposte yarışmacıları:

1.Gaudiano

2.Elena Faggi

3.Avincola

4.Folcast

2. Gece: 3 Mart 2021 Çarşamba

Festivalin bu seneki sanat yönetmeni ve sunucusu Amadeus’a co-host olarak Elodie eşlik edecek. 26 Campioni yarışmacısından kalan 13’ünün şarkılarını ilk kez dinleyeceğiz. İkinci gecenin sonuçlarını yine La giuria demoscopica belirleyecek. 8 Nuove proposte yarışmacısının kalan 4’ü bu akşam yarışacak. La giuria demoscopica,basın oylaması ve televoting ile yine bu 4 yarışmacının ikisi elenecek ikisi ise Cuma akşamı tekrar yarışacak.

İkinci gecenin konukları: Fiorello, Achille Lauro, Laura Pausini, Il Volo, Gigliola Cinquetti, Marcella Bella, Fausto Leali, Enzo Avitabile ve Alex Schwazer.

Sahneye çıkış sıralamasına göre sahne alacak Campioni yarışmacıları:

Orietta Berti
Bugo
Gaia
Lo Stato Sociale
La rappresentante di lista
Malika Ayane
Extraliscio
Ermal Meta
Random
Fulminacci
Willie Peyote
Gio Evan
Irama

3. Gece: 4 Mart 2021 Perşembe

Festivalin bu seneki sanat yönetmeni ve sunucusu Amadeus’a co-host olarak Vittoria Ceretti eşlik edecek. Bu geceye cover gecesi de diyebiliriz. Her yarışmacı istediği bir parçayı dilerse bir konukla beraber tekrar seslendirecek. (Seçilen şarkının daha önce Sanremo’da yarışmış olması gerekmiyor,ülkenin müzik tarihinde yer edinmiş herhangi bir parça seçilebilir.) Üçüncü gecenin sonuçlarını orkestra jürisi belirleyecek. “Bu gecenin yarışmanın kendisiyle ne ilgisi var?” demeyiniz,cover gecesinin sonuçlarının da doğrudan genel sıralamaya etkisi olacak.

Üçüncü gecennin konukları: Fiorello, Achille Lauro, Zlatan Ibrahimovic ve Negramaro.

(Sahneye çıkış sıralaması henüz yayınlanmadı,yayınlandığında güncellenecektir.)

4. Gece: 5 Mart 2021 Cuma

Festivalin bu seneki sanat yönetmeni ve sunucusu Amadeus’a co-host olarak Barbara Palombelli eşlik edecek. Beatrice Venezi ise Nuove proposte finalinin sunumunu üstlenecek. 26 Campioni yarışmacısının tamamı sahne alacak ve sonuçları basın jürisi belirleyecek. Nuove proposte finalinde ise halk oylaması,basın jürisi ve La giuria demoscopica birinciyi belirleyecek.

Dördüncü gecenin konukları Fiorello, Achille Lauro, Zlatan Ibrahimovic ve Mahmood.

(Sahneye çıkış sıralaması henüz yayınlanmadı,yayınlandığında güncellenecektir.)

5. Gece: 6 Mart 2021 Cumartesi BÜYÜK FİNAL

Final gecesinde tek bir co-host olmayacak. Simona Ventura, Serena Rossi, Tecla Insolia ve Giovanna Botteri farklı zamanlarda Amadeus’a eşlik edecekler. 26 Campioni yarışmacısının tamamı son kez sahne alacak ve sonuçları halk oylaması belirleyecek. Ve diğer gecelerde yapılan oylamalarla birleştirilerek genel bir sıralama elde edilecek. Bu sıralamada ilk 3’e giren isimler için tüm sonuçlar sıfırlanacak ve birinciyi belirlemek üzere son bir oylama daha yapılacak. Böylece bu son oylama ile televoting(%34),basın jürisi(%33) ve La giuria demoscopica(%33) festivalin kazananını belirlemiş olacak.

Final gecesinin konukları: Ornella Vanoni, Francesco Gabbani, Umberto Tozzi, Alberto Tomba ve Federica Pellegrini.

(Sahneye çıkış sıralaması henüz yayınlanmadı,yayınlandığında güncellenecektir.)

Festivalin genel programı bu şekilde olsa da sürprizlere hazırlıklı olabilirsiniz. Normalde dünyaca ünlü isimler arasından pek çok konuk festivalde sahne alıyordu fakat bu sene pandemi sebebiyle konuklar İtalyan ağırlıklı seçildi. Yine de Amadeus Lady Gaga’yı festivalde ağırlamak için çalışmaya devam ettiğini belirtti.

Yarışma her akşam TSİ 22.35′te başlayacak Rai Uno üzerinden takip edebileceksiniz.

Hesapta olmayan bir sorun çıkmadığı müddetçe İtalya’nın Eurovision temsilcisini 6 Mart günü öğreneceğiz! Hepinize iyi seyirler diliyorum umarım çok beğeneceğiniz ve uykusuz kaldığınıza pişman olmayacağınız bir yarışma izlersiniz! 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s