EBU’dan Belarus’a Sert Uyarı

Belarus’taki siyasi karmaşa ve hükümetin siyasi tutumu nedeniyle ülkenin EBU’dan ihracı talep edildi. EBU ise bu talebe yanıt verdi.

Belarus Kültür Birliği kuruluşunun başlattığı ve ülkenin muhalif lideri Svyatlana Tsihanouskaya’nın desteklediği “Belarus EBU’dan ihraç edilsin, hükümetin kanalı Eurovision’a katılmasın” kampanyasına EBU cevap verdi. Belarus’taki olayların endişeyle takip edildiğini söyleyen EBU, Eurovision’un “siyasetten uzak bir şarkı yarışması” olduğunu hatırlattı.

Ülkenin resmi kanalı ve EBU üyesi BTRC’nin profesyonel gazetecilik değerlerini savunması ve farklı görüşlere saygı göstermesi, vatandaşlarının bağımsız bilgilere ulaşması adına gerekli çağrı yapıldı.

BTRC’nin 2021 Eurovision Şarkı Yarışması için VAL’in gonderilmemesi kararının farkındayız. Katılan yayıncılar tarafından 2020 için seçilen bazı yarışmacılar 2021 için geri dönmeyecek ve bu karar, katılan her yayıncının sorumluluğundadır. Eurovision siyasetten uzak bir şarkı yarışmasıdır.

Belarus kanalı BTRC, ülkedeki muhalif protestolara katıldıkları gerekçesiyle VAL grubunun 2021 Eurovision’da yarışmayacağını açıklamıştı. Kanala 2021 Eurovision’da yarışabilmek için sadece 50 şarkı gönderildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s