#EurovisionunBilinmeyenleri: Everyway That I Can’e EBU’dan ‘Çalıntı Şarkı’ İncelemesi

Eurovision tarihimizde ilk ve son kez elde ettiğimiz birincilik sonrası İsveç medyasında çıkan haberler sonrası EBU tarafından Everyway That I Can için inceleme başlatılmıştı.

Yarışmadan sonraki yaz tüm Avrupa’da olduğu gibi İsveç’te de listelerde bir numara olan Everyway That I Can için İsveç’in en büyük haber sitelerinden Aftonbladet “Sessiz Zafer” başlığını atmıştı. Bu başlığın sebebinin ise şarkının çalıntı olduğu iddialarıydı.

Yapılan habere göre o yıllarda uluslararası hit olan Tarkan’ın “Şımarık” isimli parçasının Everyway That I Can ile olan sözde benzerliğiydi. Aftonbladet haberde “İki şarkı o kadar benzer ki bu benzerlik Türkiye’nin zaferinin alınmasına neden olabilir” ifadelerini kullanmıştı.

2003 yılındaki zaferimiz sonrası şarkının sahibi Sertab Erener’e ulaşan Aftonbladet, Erener tarafından “İnsanların bu iki şarkıyı benzetmelerini anlayabiliyorum. Hiç şaşırmadım. Ancak Türk müziği böyledir. Benzer enstrümanlar kullanılır ve benzer sesler duyulur. O Tarkan’ın şarkısı bu da benim şarkım. Tarkan benim çok yakın dostum. Konuyla alakalı kendisiyle konuşmadım ama elbet konuşacağım. ” yanıtını almıştı.

O yıllarda EBU’nun Referans Grubu üyelerinden olan İsveçli sanatçı Kjetill Ekholm ise, “İki şarkıyı da dinleyip bir karar vereceğiz. Yarışma sonrası bu konuyla alakalı herhangi bir protestoyla karışlaşmadık ancak yine de eser sahiplerinin yasal olarak hak arayışı olursa değerlendireceğiz.” açıklamasını yaptı.

 

@schlagerkaty

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s