Melodifestivalen’de Cinsiyet Eşitliği İçin Kural Değişikliği

İsveç’in resmî kanalı SVT’nin Melodifestivalen için aldığı yeni karar tartışmaları da beraberinde getirdi.

2021 Melodifestivalen için şarkı alımlarının başladığını duyuran SVT, kurallarda 2021 için bir değişiklik yapmadı ancak 2022 için yeni bir kural getirildi.

Bu yıla kadar Melodifestivalen’de yarışan 28 şarkıdan en az 14’ünün en az bir kadın tarafından yazılması gerektiği kuralını uygulayan SVT, 2022 yılından itibaren tüm şarkılar için aynı kuralı getirdi. Yani Melodifestivalen’de yarışacak tüm şarkılarda artık şarkının yazarlarından en az birisinin kadın olması gerekiyor.

Melodifestivalen yapımcısı Karin Gustaffson konuyla alakalı şöyle konuştu;

Amacımız güçlü hit şarkılar çıkarıp Melodifestivaleni daha ileri taşımak. 2020 finainin ilk beşinde şarkı yazarı olarak en az bir kadın yer alıyordu. Bu kural sayesinde yeni ve farklı çalışmalar görmüş olacağız. Bu zamana kadar Mello-kollo dediğimiz sadece kadınların yer aldığı şarkı yazma kampımız bulunuyordu. Burayı da cinsiyet yarı yarıya olacak şekilde düzenleyip farklı çalışmalar görmek istiyoruz.

Yeni kural daha önceden uygulansaydı “Euphoria”, “Too Late For Love”, “Undo” gibi şarkılar Melodifestivalen’de yarışamayacaktı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s