Europe Shine A Light Programına Bir De İtalya’nın Gözünden Bakın!

Bugün İtalya’da Rai’nin düzenlediği basın konferansında Eurovision: Europe Shine A Light etkinliği ve Eurovision 2021 ile ilgili bazı açıklamalar yapıldı,önemli kısımları sizin için çevirdik.

  • Basın konferansında,Rai’nin Europe Shine A Light etkinliği için Il Volo,Francesca Michielin,Ermal Meta&Fabrizio Moro,Francesco Gabbani,Mahmood ve Al Bano gibi isimleri de davet ettiği onaylandı.
  • Yeni delegasyon başkanı Simona Martorelli oldu,böylece görevi Nicola Caligiore’den devraldı.
  • Jon Ola Sand: “1956’dan beri yarışmayı ilk kez iptal etmek zorunda kaldığımız için çok üzgünüz. Europe Shine A Light,bize müzik sayesinde nasıl birleşebileceğimizi anlatan Fai rumore’den esinlenilerek ortaya çıktı. (…) Diodato’nun şarkısı Avrupa’da da bir marş haline geldi. Balkonlardan söylendi ve birliğin sembolü haline geldi. Diodato’yu da şarkısını da çok seviyorum. “

  • Diodato’nun cumartesi akşamı için Arena di Verona’da sahne aldığı da doğrulandı. İtalyan bayrağındaki 3 renk arenaya yansıtılacak.
  • Diodato: “Şarkımın İtalya için bir sembol haline geleceğini düşünmezdim. Bu durum Fai rumore’ye daha derin bir anlam kattı. Fai rumore’yi bir mesaj vermek için yazdım: ‘İletişimsizliğin duvarını yıkın.’ Bana Arena di Verona’da söyleme ve bu büyülü yeri canlandırma fırsatını verenlere teşekkür ediyorum. Acaba gelecekte Eurovision’da yarışmak için başka fırsatlar olacak mı,kim bilir?”
  • Claudio Fasulo(Rai1 eğlence ve etkinliklerden sorumlu müdür yardımcısı): “Europe Shine a Light, Diodato ile küçük bir sohbet için ayrıca zaman ayırdı. Hollanda televizyonu bunu sadece Diodato için ayarladı. Minnettarız.”
  • Claudio Fasulo: “Eurovision Şarkı Yarışması Rai için önemlidir ve Rai Uno’yu gençleştirme stratejisinin bir parçasıdır. (…) 2021’de yeniden Diodato’nun temsilci olup olmayacağını bilmiyoruz. Ama yine Sanremo yoluyla seçim yapacağız. Belki Antonio arka arkaya iki Sanremo kazanan ilk kişi olabilir.”

Böylece Fasulo’nun açıklamasına göre Diodato’nun seneye temsilci olarak görevlendirme yoluyla seçilmeyeceğini,ancak tekrar Festival di Sanremo’da yarışıp kazandığı takdirde Eurovision’a gitme şansının olacağı düşünülüyor. Temsilci belirleme yöntemleri muhtemelen yine Festival di Sanremo yoluyla olacak. Fakat henüz hiçbir şey kesin değil,RAI seneye nasıl bir yol izleyeceklerini değerlendirmeye devam ediyor. Yine Fasulo’nun açıklamalarına göre Diodato’nun tekrar bir davet alacağı da konuşuluyor fakat bu Eurovision 2021 mi yoksa Festival di Sanremo 2021 için mi şu an tam olarak bilinmiyor.

Ayrıca COVID-19 sebebiyle Festival di Sanremo’nun Şubat ayında gerçekleştirilemeyeceği de söylentiler arasında. İlkbahara ertelenirse Eurovision için şarkı açıklama süresi çoktan dolabilir. Böyle bir ihtimalde Rai’nin ne yapacağı şu an için belirsiz.

Cumartesi günü  İtalya’da Rai 1, Rai Play, Rai 4, Radio 2 üzerinden ve 45 ülkede Europe Shine a Light yayınlanacak. İtalyan yorumcular Federico Russo ve Flavio Insinna olacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s