ESCHalley 2. Şans Yarışması 2020 Detaylı Sonuçları Açıklandı!

Türkiye’de ilk defa, geniş katılımlı bir şekilde “Canlı yayın & Canlı oylama” konsepti ile gerçekleştirilen ESCHalley 2. Şans Yarışması 2020, çarşamba günü gerçekleştirilen 1. Yarı Final, perşembe günü gerçekleştirilen 2. Yarı Final ve cuma günü gerçekleştirilen büyük finalin ardından sona erdi.

Yarışmada oylama, canlı oylama şeklinde gerçekleştirildi. Tüm performanslar izlendikten sonra 10 dakika boyunca açık kalan oy hattı ile izleyiciler oylarını kullandılar.

Oylama sonucunda İsrail ve temsilcisi Edene, şarkısı Rakata ile 535 puan alarak zaferini ilan etti. Edene’i, 524 puan alan İsveç ve ülkesini Bulletproof ile temsil eden Dotter; 519 puan alan ve ülkesi Arnavutluk‘u “Me Tana” ile temsil eden Elvana Gjata takip etti.

Detaylı sonuçlar…

BÜYÜK FİNAL SONUCU

oylama sonuç1

Büyük finalde canlı yayında yüzden fazla izleyici anlık olarak oy kullandı. Birden fazla cihazdan ancak aynı bağlantıdan kullanılan oylar, aynı cihazdan kullanılan oylar gibi mükerrer oylar bu sayının dışında tutuldu.

Büyük Final Oylaması Analizi

 • Büyük finalde birinci olan İsrail, pek çok izleyiciden 12 puanı almasının yanında, büyük bir çoğunluktaki izleyicinin de 2. sırasında bulunarak 10 puanı almayı başardı.
 • Yarışmada 2. olan İsveç ise, yine çok sayıda kullanıcının 12 puanını kazanırken, listelerin genelinde 3. sırada yer alıyordu.
 • Yarışmada 3. olan Arnavutluk da, İsveç ile benzer kaderi paylaşarak listelerde ya en tepede, ya da ortalarda (6-7 puan bandında) yer alıyordu.
 • Bütün bu nedenlerle, puan farkının bu denli az olduğu da göz önüne alınarak; İsrail’in zaferinde, izleyicilerin büyük çoğunluğunun İsrail’e ortalama 10 puan vermesinin etkili olduğu söylenebilir. Bu puan İsveç ve Arnavutluk için ise ortalama 8’di.
 • Yarışmada çok konuşulan Ermenistan ise, nispeten sınırlı bir sayıdaki kullanıcıdan 12 puan aldı. Buna rağmen, oy veren listelerin çoğunluğunda Ermenistan; ortalama 4 ila 5 puan almayı başardı.
 • İzleyicilerin büyük çoğunluğunun son üçünde ise; Estonya,Sırbistan ve Ukrayna yer alıyordu.
 • Verilen oyların %90’ında tam oylama yapıldı. Yani izleyiciler, tüm şarkıları sıralayarak puan vermeyi tercih etti.

 

1. YARI FİNAL SONUCU

yf1

 • 1. Yarı Finalde şaşırtıcı bir sonuç elde edildi. 444 ile birinci olan İsveç’i, 343 puanla İsrail ve 312 puanla Romanya takip etti.
 • Finalde ise İsrail, İsveç’ten daha yüksek bir puan alarak ipi göğüslemişti. Benzer bir durum, Eurovision Şarkı Yarışması’nda da daha önce yaşanmıştı.
 • Yarışmada oy vermenin Eurovision Şarkı Yarışması’nda olduğu gibi bizim yarışmamızda dahi ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşıldı. Zira 254 puanla 5. olan Estonya’yı, sadece 5 puan eksik alarak 6. olan Litvanya takip etti. Litvanya, finale kalmayı 5 puan ile kaçırdı.
 • İzleyicilerin çoğunluğu, Belarus’u son 2 sırasına koyarak hemfikir oldu. Belarus, yalnızca 1 izleyicimizden 12 puan aldı.

 

2. YARI FİNAL SONUCU

yfsonuc2

 • 2. Yarı Finalde ise ilginç bir durum yaşandı. Finale kalması tartışılan Ermenistan, izleyicilerimizden 232 puan alan Danimarka’dan sadece 3 puan daha fazla alarak finale kalmayı başardı.
 • İzleyicilerimizin büyük çoğunluğunun son sırasında, Portekiz ve Moldova bulunuyordu. Ancak Portekiz’in izleyicilerimiz arasında fark yarattığını da belirtmemiz mümkün. Zira Moldova’ya sadece 1 adet 12 puan gelirken, Portekiz’e 3 izleyicimiz 12 puan verdi.

 

Yarışmamızda bizi izleyen ve oy veren tüm takipçilerimize, ESCHalley ailesi olarak teşekkür ederiz!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s