Şarkılar Tekrar Yarışamaz Kararı Bulgaristan ve Romanya’yı Karıştırdı!

2020 Eurovision Şarkı Yarışması’nın iptal edilmesinin ardından gözler EBU’dan gelecek resmi açıklamaya çevrilmişti. EBU’nun, iç tüzükteki maddeler dolayısıyla bir şarkının tekrar yarışamayacağına karar vermesinin ardından 2020’de yarışacak şarkılara da veda edilmiş oldu.

Kararın ardından ülkelerden gelecek tepkiler merakla beklenmeye başladı. İlk tepkiler kararın metanetle karşılanması gerektiği yönünde olsa da; Bulgaristan ve Romanya delegasyonları karar konusunda fikir birliğine varamadı.

Victoria, dün şu şekilde bir açıklama gerçekleştirmişti:

Tears Getting Sober, bir sanatçı olarak bana ve arkasındaki büyük takıma dünya kadar anlamlı gelen bir projedir. Mevcut gerekli kararı anlıyorum ve saygı duyuyorum ancak 2020 ‘de yarışması planlanan bir Eurovision sanatçısı olarak 2021’de şarkılarımızı koruyarak aynı şarkıyla yarışılmasına izin verilmesi gerektiğine inanıyorum.

Bugün verilen şarkıların yarışamaz kararının ardından Bulgaristan delegasyonu, oldukça iyi bir derece getireceğine inandıkları ve sponsor anlaşmaları nedeniyle maddi olarak oldukça fazla hazırlık yaptıkları şarkının kullanılamayacak olmasıyla yüzleşti. Delegasyon içinden edinilen bilgiye göre, EBU’nun aldığı karar “sorumsuz” ve “saygısız”. Bulgaristan delegasyonundan bir kesim, seneye yarışmaya katılmayarak protesto edebileceklerini de ifade etti. Nihai karar yarın açıklanacak.

Benzer tepkiler, komşusu Romanya’dan da geldi. Romanya delegasyonundan üyeler, maddi olarak kanallarının zaten zorlandığı bir yarışmada bu kadar para harcayarak geldikleri noktada tüm planın çöpe atılmasından son derece rahatsız olduklarını belirtti. Önümüzdeki sene, maddi durumlarının yeniden gözden geçirileceğini hatırlatan delegasyon üyeleri, 2021 yılını Romanya olmadan yapılma ihtimalinin gitgide arttığını belirtti.

Siz, bu iki ülkenin tepkisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s