Festival di Sanremo’da İkinci Gün!

Dün akşam İtalya’nın en çok izlenen yarışması Festival di Sanremo muhteşem bir açılış yaptı! Efsanevi isimlerden oluşan konuklar,kadına şiddet karşıtı mesajlar ve oldukça güzel şarkılarla göz doldurdu. Yarışmanın izlenme oranlarına bakacak olursak ilk günün başarılı geçtiğini söyleyebiliriz.

Geceye damgasını vuran isimler daha önceden de basın tarafından favoriler arasında gösterilen Elodie ve Diodato oldu. Le Vibrazioni de gecenin en akılda kalıcı ve beğenilen performanslarından birini sergileyerek günü birinci sırada tamamlayan grup oldu. Bu akşam ise ikinci geceyi izlemek üzere ekran başında olacağız! Bu gecenin programından bahsedecek olursak;

 • Campioni’deki 24 sanatçıdan kalan 12’sinin şarkılarını bu gece ilk kez duyacağız.
 • Nuove proposte’deki 8 sanatçıdan kalan 4’ü yarışacak (iki düello şeklinde),bu iki düelloyu kazanan sanatçılar 3. gece tekrar yarışacak.

Sahneye çıkış sıralarıyla beraber bu gece Campioni’de yarışacak isimler:

 1. Piero Pelù
 2. Elettra Lamborghini
 3. Enrico Nigiotti
 4. Levante
 5. Pinguini Tattici Nucleari 
 6. Tosca
 7. Francesco Gabbani
 8. Paolo Jannacci
 9. Rancore
 10. Junior Cally
 11. Giordana Angi
 12. Michele Zarrillo

Nuove proposte’de bu geceki düellolar:

 1. Gabriella Martinelli & Lula – Fasma
 2. Marco Sentieri – Matteo Faustini

Bu gece yarışacak isimler arasında daha önce çokça tartışmaya sebep olan Junior Cally de yer alıyor. Akşam dinleyeceğimiz No grazie şarkısında sağ kanat Lega Nord partisinden Matteo Salvini’yi hedef alan bazı kısımlar bulunduğu için daha önce Salvini yarışmayı topa tutmuştu,hatta birinciye çoktan karar verildiğini iddia etmişti. Junior Cally’ye yönelik eleştiriler burada bitmiyor,eski şarkılarında geçen bazı cinsiyetçi ve kadına şiddet içerikli sözlerden dolayı halk tarafından da oldukça ağır eleştiriler aldı,hatta yarışmadan diskalifiye edilmesini isteyenler oldu. Eurovision’dan tanıdığımız Emma Marrone ve Francesco Gabbani ise sanatta sansür olamayacağını savunarak Junior Cally’nin yarışmada yer alması konusunda destek veren isimler oldu. Gabbani,kendisini bu tarz şarkılarla ifade etmeyi tercih etmediğini fakat bir sanatçının eski şarkılarından dolayı bu yarışmada yer almasının tartışılmasını saçma bulduğunu belirtti. Junior Cally ise hakkında yönetilen eleştirilere karşılık bu konuda pişmanlık duyduğunu,kadına şiddeti dayanılmaz bulduğunu,belirtilen şarkıları hayatının başka bir döneminde yaptığını ve kimseye zarar vermek gibi bir niyetinin olmadığını söyledi. Tüm bu olanlar sonrası Junior Cally gecenin dikkat çeken isimlerinden olacak.

Kendini “twerking queen” olarak tanımlayan Elettra Lamborghini,bu akşam Latin bir parçayla sahnede olacak. Sanremo’da görmeye pek alışık olmadığımız bu tarz tabii ki yarışmaya uygun olmadığı söylenerek tartışmalara sebep oldu,derece yapar mı bilinmez ama yazın hiti olabilecek,radyolarda çok çalacak bir şarkı olduğu söyleniyor. Piero Pelù torununa,Paolo Jannacci kızına,Giordana Angi ise annesine adadığı şarkısını seslendirecek. Francesco Gabbani bu sefer sahneye goril olmadan çıkıyor! Şarkısının ballad tarzda ve oldukça akılda kalıcı olduğu söyleniyor. Geçen seneden Nonno Hollywood şarkısıyla tanıdığımız Enrico Nigiotti bu sene de benzer tarzda romantik bir parça seslendirecek. Rap müzisyeni Rancore, Eden isimli parçasında elmayı metafor olarak kullanıp savaş,terörizm,9/11,Suriye ve Irak ile ilgili pek çok gönderme yapacak. Michele Zarrillo 2015’te ikinci olan Nek’in Fatti avanti amore şarkısına benzer pop rock uptempo bir şarkı söyleyecek. Tosca jazz söyleyecek fakat basın tarafından demode bulunmuş. Pinguini Tattici Nucleari grubu basın tarafından beğenilen şaşırtıcı ve eğlenceli atmosfere sahip bir şarkıyla sahnede olacak. Ve son olarak bu gecenin en önemli isimlerinden Levante ise homofobi,dışlanma,zorbalık ve taciz gibi konular içeren kendine has tarzda ve oldukça güçlü bir mesaj içeren bir şarkıyla yarışmada yer alacak.

Bu akşam şef Amadeus’a Laura Chimenti, Emma D’Aquino ve Sabrina Salerno eşlik edecek. Gecenin konukları ise Ricchi e Poveri (1978 Eurovision’da İtalya temsilcisi olan grup), Zucchero, Massimo Ranieri ve Gigi D’Alessio oldu. Daha önceden her gece konuk olarak.geleceğini belirttiğim Tiziano Ferro tekrar sahnede olacak ve Massimo Ranieri ile Perdere l’amore şarkısını seslendirecek,sonrasında ise Sere Nere / Il regalo più grande / Per dirti ciao! şarkılarının medley’ini izleyeceğiz.

Gecenin sonunda gördüğümüz sonuçlar dün de olduğu gibi La giuria demoscopica‘nın oylarıyla oluşturulacak. (La giuria demoscopica: İtalya’nın pek çok farklı bölgesinden seçilmiş,farklı yaşlarda kadın ve erkekler olmak üzere yaklaşık 300 kişiden oluşan müzik dinleyicileri)

Yarışma yine TSİ 22.30‘da başlayacak ve 03.30’da son bulacak. Hotbird uydusunda Rai Uno üzerinden yarışmayı takip edebilirsiniz. RaiPlay normalde İtalya dışından canlı olarak izlenemiyor fakat önceki yıllarda yarışma esnasında geoblock kaldırılmıştı yine geoblock’u kaldırdıkları takdirde yarışmayı buradan takip edebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s