Günlerden Festival di Sanremo!

 

Bu yıl 70. kez düzenlenecek olan İtalya’nın en önemli müzik festivalinin başlamasına saatler kaldı! Festival di Sanremo bir Eurovision ulusal finali olmadığı için bizim alışkın olduğumuz yarışma sisteminden çok farklı ve formatta neredeyse her yıl düzenlemeye gidiliyor. Bu yüzden neden 5 gece sürdüğü,oylamanın nasıl olduğu,neden kazanan kişinin Eurovision’a gitmeyebileceği gibi konularda karışıklık olabiliyor. O yüzden,bu karışıklığı gidermek adına günlük olarak her gecenin programını,yarışacak şarkıların içeriği ve yarışmacılar hakkında bilgileri,o gecenin sunucularını,konuklarını kısacası Sanremo’ya dair her şeyi günlük olarak yapacağımız haberlerde bulabileceksiniz.

Öncelikle Festival di Sanremo’da Campioni ve Nuove proposte olmak üzere iki ayrı yarış olacağını belirtmek gerekir. Campioni kısmı, benim Ustalar olarak adlandırdığım ülkede belli bir üne sahip sanatçıların yarışacağı -ağır toplar diyebiliriz bunlara- asıl ilgi toplayan kısımdır. Nuove proposte’de ise daha az bilinen sanatçılar yarışıyor. Sonuçta iki ayrı birinci çıkıyor fakat zaten biz Eurovision fanlarını ilgilendiren kısım Campioni. Çünkü Eurovision teklifi ilk olarak Campioni birincisine gidiyor. Eğer birinci olan kişi ya da grup Eurovision’da ülkesini temsil etmek istemediğini önceden bildirmişse Rai kendi kriterlerine göre yarışmada yer alan başka birine teklif gönderecek. Bu yıl Campioni’de toplam 24, Nuove proposte’de ise 8 sanatçı yarışacak.

Format hakkında bu genel bilgiler sonrası bu gece neler izleyeceğimize bakarsak;

 • Campioni’deki 24 sanatçının 12’sinin şarkılarını bu gece ilk kez duyacağız.
 • Nuove proposte’deki 8 sanatçının 4’ü yarışacak (iki düello şeklinde),bu iki düelloyu kazanan sanatçılar 3. gece tekrar yarışacak.

Sahneye çıkış sıralarıyla beraber bu gece Campioni’de yarışacak isimler:

 1. Irene Grandi
 2. Marco Masini
 3. Rita Pavone
 4. Achille Lauro
 5. Diodato
 6. Le Vibrazioni
 7. Anastasio
 8. Elodie
 9. Bugo&Morgan
 10. Alberto Urso,
 11. Riki
 12. Raphael Gualazzi

Nuove proposte’de bu geceki düellolar:

 1. Eugenio in Via di Gioia – Tecla Insolia
 2. Fadi – Leo Gassmann

“Peki bu 5 saat boyunca sadece 16 şarkı mı dinleyeceğiz,başka neler olacak?” diyorsanız pek çok konuk ve şov bizi bekliyor. Sadece bu gecenin değil tüm gecelerin konukları olarak ünlü şarkıcı Tiziano Ferro ve komedyen,şarkıcı ve sunucu Rosario Fiorello sahnede olacak. Gli anni più belli filminin ekibinden Pierfrancesco Favino, Kim Rossi Stuart, Claudio Santamaria, Emma Marrone ve efsane ikili Al Bano & Romina Power bu geceki konuklar arasında yer alıyor. Tiziano Ferro bu gece 3 şarkı söyleyecek: Domenico Modugno’ya ait Nel blu dipinto di blu (Volare), Mia Martini’nin Almeno tu nell’universo şarkısı ve kendi single’ı Accetto miracoli. Emma Marrone ise son albümü Fortuna’dan bir şarkı söyleyecek ve arkasından büyük başarıya ulaşan şarkılarının medley’i olacak. 2017’de eski erkek arkadaşı tarafından asitli saldırıya uğrayan model Gessica Notaru da konuklar arasında yer alıyor,Antonio Maggio ve Ermal Meta işbirliği ile Gessica için yazılan kadına şiddet karşıtı şarkıyı Gessica ve Antonia beraber seslendirecek. İsrailli gazeteci Rula Jebreal kadına şiddetle ilgili bir monolog ile sahnede yer alacak,İtalyan oyuncu Johnny Dorelli de bu gecenin konukları arasında. Pink Floyd‘dan Roger Waters‘ın da yarışma izleyicilerine videolu bir mesajı olacak.

Gazetecilerin şarkıları ilk kez dinledikten sonra yaptıkları yorumlara göre -tabii ki her biri kendi zevkine göre yorumladığı için farklı görüşler olsa da- bugünkü yarışmacılardan Elodie,Anastasio,Diodato,Achille Lauro,Bugo&Morgan en çok öne çıkan isimler gibi görünüyor. OGAE İtalya da en yüksek puanı Elodie ve Diodato için kullandı. Elodie’nin şarkısının yapım ekibinde Mahmood yer alıyor ve radyolarda çok çalacak modern bir parça olduğu söylendi. Diodato’nun parçasının ise yavaş başlayıp sonradan patlayan tarzda oldukça etkileyici bir parça olduğu ve hem performanstan önce hem performans esnasında ve sonrasında çokça alkışlandığı gazetecilerden gelen bilgiler arasında. Anastasio normalde rap söylüyor fakat yarışmadaki parçasının daha çok rock tarzında ve etkileyici bir şarkı olduğu söylendi,kendisi şu an bahislerde de birinci sırada yer alıyor. Achille Lauro’yu geçen yıldan Rolls Royce parçasıyla tanıyoruz,bu yıl yine benzer tarzda ve eğlenceli bir parçayla sahnede olacak. Bugo&Morgan ise 80’lerden synthpop tarzında,indie bir nakarata sahip bir parçayla karşımızda olacak. Raphael Gualazzi de gazeteciler tarafından beğenilmiş görünüyor,Rio atmosferini sahneye taşıyan eğlenceli bir parçası var.

Son olarak yarışma TSİ 22.30‘da başlayacak ve 03.30-4.00 civarında son bulacak. Hotbird uydusunda Rai Uno üzerinden yarışmayı takip edebilirsiniz. RaiPlay normalde İtalya dışından canlı olarak izlenemiyor fakat önceki yıllarda yarışma esnasında geoblock kaldırılmıştı yine geoblock’u kaldırdıkları takdirde yarışmayı buradan takip edebilirsiniz.

İyi seyirler!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s