Eurovision Artık Ona Emanet; Yeni Süpervizör Martin Österdahl Kimdir?

Avrupa Yayın Birliği (EBU)’nin yeni süpervizörü dün Martin Österdahl olarak açıklandı. Peki kendisi hakkında şuana kadar neler biliyoruz?

2010 yılından beri EBU Başkanı ve Eurovision süpervizörü olarak görev alan Jon Ola Sand, 2020 Eurovision’dan sonra emekli olacağını açıkladı. Yerine EBU referans grubu tarafından İsveçli yapımcı Martin Österdahl atandı ve Österdahl 2020 Mayıs itibariyle Jon Ola Sand’ın Cenevre’deki koltuğunu devralacağı kesinleşti.

SVT’nin en çok izlenen programlarının yanı sıra Nobel Ödül Töreni ve İsveç’in Kraliyet Düğünü şovlarının yapımcılığını üstlenen Martin Österdahl, İsveç’in Eurovision’a evsahipliği yaptığı 2013 ve 2016 yıllarında da yarışmanın yapımcısı olarak yer almıştı. 2013 yılında oylamayı daha şeffaf ve adil kılmak adına yarı finaller ve finalde ülkelerin ilk on hariç diğer sıralamalarının açıklanmayacağı kuralını getiren Österdahl’ın bu yeniliği çok tartışılmış, kural bir sonraki sene Danimarka’da kaldırılmıştı. Martin Österdahl ayrıca Eurovision’un Avrupa saati ile 9’da başlamasının hata olduğunu, yarışmanın Doğu ülkelerinin de izleyebilmesi için daha erken başlaması gerektiğini belirtmişti.

Bir şiir kitabı bulunan Österdahl hayatının bir kısmını Rusya’da geçirdi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s