Özel Dosya: Frank Sinatra’nın Kariyerinde Eurovision’un Etkisi

Frank Sinatra’nın en ünlü şarkılarından biridir My Way. Türkçeye de “Ben Böyleyim” adıyla geçen ve binlerce insan tarafından severek dinlenen şarkının ortaya çıkışı ise Eurovision ile direkt bağlantılı.

Orjinali “Comme d’Habitude ” şeklinde olan ve “My Way” olarak uyarlanan şarkı için ilham kaynağı olan France Gall, 1965’te Poupée de Cire, Poupée de Son ile Eurovision şarkı yarışmasını kazandı. Peki şarkının hikayesi ne?

Fransız cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, kanser teşhisi konulduktan iki yıl sonra hastanede geçirdiği enfeksiyondan dolayı France Gall’in ölümünü öğrendiğinde: “Fransa’da herkesin bildiği şarkıları bizlere miras bıraktı ve başkalarına adanmış bir hayata örnek oldu.” şeklinde konuşmuştu. Fransız kültür bakanı Françoise Nyssen ise onu “Fransız şarkılarının zamansız simgesi” olarak nitelendirdi.

“My Way” şarkısı ilk olarak 1968’de “Comme d’Habitude” adıyla ve şarkıcı-söz yazarı Claude François tarafından Gall ile olan ilişkisinin Eurovision sürecinde parçalanması üzerine kasvetli bir yansıma olarak yayınlandı.

France Gall, Eurovision için seçmelere katılıp ülkesini temsil etmek için yarıştığında 17 yaşını henüz doldurmuştu. O dönemler, yine şov dünyasından tanıdığı Claude François ile gizli bir ilişkisi vardı. Bu ilişkisi gizliydi; çünkü François hem ondan 8 yaş büyüktü, hem de İngiliz Janet Woollcott ile evliydi.

Ancak Gall ve François’nın ilişkisi oldukça çalkantılıydı. Öyle ki, France Gall Eurovision şarkısını seslendirirken oldukça heyecanlanmıştı. Ancak ilişkisi gizli olduğundan, Eurovision finalinde François onu canlı izlemeye gelmemiş, televizyondan izlemişti. Performansının ardınan Gall’i arayan François; “Bütün notaları kaçırdın, berbattın” diyerek France Gall’i eleştirmiş ve aşağılamıştı. Fakat jüri France Gall’i çok beğenmiş ve 1965 yılının kazananı yapmıştı.

Fakat ikilinin arasındaki bu gizli aşkın ortaya çıkması uzun sürmedi. Eurovision zaferinden bir aydan az bir süre sonra Billboard dergisi, uluslararası haber sayfalarında, yakın kaynaklarından France Gall’in ve Claude François’nın gizli aşkını ifşa eden bir haber yayınladı.

İlişkinin ortaya çıkmasından sonra daha fazla devam edemeyen ikili, yine de müzik kariyerlerinde bir süre daha birbirinden destek aldı. Ancak tam olarak kopmalarından sonra Claude François, şu sözleri içeren ve My Way olarak bildiğimiz Comme d’Habitude ‘ü yazdı:

“Ellerimle saçlarını okşuyorum

Kendime engel olamıyorum

Her zamanki gibi

Ama sen bana arkanı dönüyorsun ve kaçıp gidiyorsun

Her zamanki gibi”

Comme d’Habitude’ün hakları; Paris’te yaşarken şarkıyı tesadüfen duyduktan sonra şarkıcı-söz yazarı Paul Anka tarafından satın alındı. İngilizce şarkı sözlerini, bu şarkının altyapısı ve sözleri üzerine 1969’da kendi versiyonunu yayınlayan Frank Sinatra için, hayatın sonuna kadar övüneceği bir şekilde yeniden yazdı.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s