İzlanda’dan Son Dakika Eurovision Kararı

İzlanda Heyet Başkanı Felix Bergsson, komisyon toplantısının ardından bir son dakika açıklaması gerçekleştirdi. Geçtiğimiz sene İsrail’de yapılan yarışmanın ardından Hatari grubu Filistin bayrağı açmış ve yarışmada organizatörlere göre gerginliğe neden olmuştu. EBU, bunun yaptırımının ağır olabileceğinin sinyalini vermiş ve İzlanda’nın durumunu daha sonraki toplantıda tartışmak üzere ertelemişti.

Bu gelişmelerin ardından İzlanda’nın Eurovision ve diğer yarışmalarda izleyeceği muhtemel yol merak konusu olmuştu. İzlandalı yayıncı RÚV’dan yapılan doğrulama ile;  Eurovision Şarkı Yarışması’na katılım için herhangi bir sorun bulunmadığı, hatta Junior Eurovision Şarkı Yarışması’na katılma konusunda da henüz “hiçbir karar” verilmediği açıklandı.

“JESC’yi Severek İzliyoruz”

İspanyol Eurovision blogu Eurofestivales, dün İzlanda’nın başka bir Eurovision aile yarışması olan Junior Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmayı düşündüğünü açıklamıştı. Yerel gazeteler ise bu konuda daha fazla bilgi için İzlanda heyet başkanı Felix Bergsson ile temasa geçti.

Bergsson: Henüz bir karar alınmadı. Komisyonca enine boyuna tartışılıp karar alınacak. şeklinde bir açıklama yaptı.

İzlanda bugüne kadar sadece Eurovision Şarkı Yarışması’na katıldı ve Eurovision ailesinde başka bir etkinliğe dahil olmadı. İzlanda’nın Eurovision’daki en iyi sonucu 1999 ve 2009’da iki kez aldığı ikincilik.

Viki Gabor, Gliwice’de Junior Eurovision 2019’u kazandıktan sonra, Polonya 2020 yarışmasına ev sahipliği için adaylık başvurusu yapan ilk ülke oldu. Kazakistan da teklif vermeyi düşündü, ancak EBU;  Avrupa Yayın Birliği’ne tam üye olmadıklarından bunun mümkün olmayacağını söyledi.

Bugüne kadar altı ülke yarışmaya katılma durumunu doğruladı – Gürcistan, İtalya, Hollanda, Polonya, İspanya ve Ukrayna yarışmada yer alacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s