Festivali i Këngës’in Arnavut Jüri Üyesinden Sansasyonel Açıklamalar

Festivali i Këngës geride kalırken sular bir türlü durulmuyor. Yılın ilk Eurovision şarkısının belirlendiği yarışmada hayranların topa tuttuğu jüri üyesi Etnomüzikolog Mikaela Minga, hayranları kızdıracak açıklamalar yapmaya devam ediyor.

Yarışmanın iki Arnavut jürisinden biri olan Mikaela Minga, Eurovision hayranları tarafından favori olarak gösterilen ve uluslararası jüri tarafından da yüksek puanlanan Elvana Gjata – “Me tana”ya verilebilecek en düşük puanlardan vermiş ve yarışmada Arilena Ara – “Shaj”ın kazanmasını sağlamıştı. Bütün bunların ardından hayranlar duruma oldukça şaşırmış ve Arnavutluk’un kendi şansını kaybettiğine yönelik paylaşımlar yapmaya başlamıştı.

Jüri üyesi Mikaela Minga sessizliğini bozdu ve şöyle bir açıklama yaptı.

Festivali i Këngës, yıllardır Arnavutluk’un müzik kültürünü kutladığı ve geliştirdiği bir platform. Yıllar geçtikçe müzik tarzı değişiyor ancak bizim kültürümüzü korumamız lazım. Bir etnomüzikolog olarak Me Tana’yı ülkemi temsil edecek etnik geçmişe sahip bir parça olarak görmüyorum. Bizi temsil edecek şarkının içinde Arnavut havaları, çingene havaları ve etnik imgeler bulunmalı. Oyumu da buna göre verdim. Me Tana, Avrupai ve bazı çingene ezgileri olan güzel bir şarkı olabilir ama benim kıstaslarıma göre sınıfta kalıyor.

Bakalım bu açıklamalar, tartışmayı daha da alevlendirecek mi?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s